رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

By registering with this blog you are also agreeing to receive email notifications for new posts but you can unsubscribe at anytime.


رمز عبور به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

دکه سایت

نظر سنجی

نظرسنجی

به نظر شما کدام سریال امسال ماه رمضان بهتر است؟

Loading ... Loading ...

کلیپ روز


logo-samandehi

سوالی که مترجم باید پیش از قبول یک قرارداد ترجمه متن برای آن پاسخی داشته باشد این است که آیا او توانایی ترجمه متن در این زمینه تخصصی را دارد؟ کسی که تاکنون فقط ترجمه متون تخصصی شیمی انجام داده است ، چطور می تواند متون پزشکی را با کیفیت مناسب ترجمه کند. یا مترجمی که ترجمه انگلیسی به فارسی انجام داده است لزوما شخص مناسبی  برای یک پروژه ترجمه فارسی به انگلیسی نیست.
مترجم به هنگام پذیرش پروژه ترجمه باید بتواند با اعتماد به نفس بالا نتیجه ی عالی را تضمین کند،مترجم باید اطمینان داشته باشد که توانایی انجام به موقع و با کیفیت مناسب چنین پروژه ای را دارد و متن ترجمه شده در نهایت از کیفیت رضایت بخشی برخوردار خواهد بود.تنها استثنای این موضوع زمانی است که مشتری نتواند یک مترجم تخصصی در زمینه ی مورد نیازش پیدا کند.در چنین شرایطی باید به سفارش دهنده آشکارا توضیح داده شود که ممکن است ترجمه نهایی از هر نظر عالی نباشد و پذیرش این قرارداد صرفا بدلیل اینکه سفارش دهنده نتوانسته است مترجم مناسبی پیدا کند صورت گرفته است.
فرض کنیم یک پروژه ترجمه انگلیسی به فارسی به شما  پیشنهاد شده درحالیکه که شما تجربه ترجمه متون تخصصی در این زمینه خاص را ندارید ، توافقی برای انجام این ترجمه صورت گرفته است و مشتری می داند که ممکن است نتیجه کار چندان عالی نباشد ولی اصرار دارد که متن را ترجمه کنید. در این حالت شما ابتدا باید کل متنی که باید ترجمه شود را بررسی کنید.
۱٫    ترجمه این متن چقدر زمان نیاز دارد؟
۲٫    چه منابعی برای اینکار مناسب است
۳٫    قبل از شروع کار ترجمه چه مقدماتی باید فراهم شود تا بتوانید این پروژه را به بهترین نحو انجام دهید و در زمان مشخص شده متن ترجمه شده را به مشتری تحویل دهید.
۴٫    مشکلات مخصوص این پروژه را تا حد امکان پیش بینی کنید.
۵٫    آیا ترجمه حاوی متنی به زبانی غیر از زبان توافق شده نیز هست؟
یک مترجم که تجربه ترجمه انگلیسی به فارسی را در کارنامه خود دارد می تواند به راحتی تعداد کلماتی که می تواند در ساعت ترجمه کند را تخمین بزند.این خصوصیت برای آن دسته از مترجمینی که ترجمه متن را شغل حرفه ای خود قلمداد می کنند بسیار حائز اهمیت است، زیرا  بیشتر مشتریانِ ترجمه زمانبندیِ محدودی برای تحویل فایل ترجمه تعیین می کنند و اگر قرار است باز هم سفارشی در کار باشد و باز هم این ارتباط با مشتری حفظ شود مترجم نباید از محدوده زمانی ای که در ابتدای قرارداد پذیرفته است تخطی کند.مترجمین ایران در مورد عدم تخطی مترجمین از بازه زمانی ای که در ابتدای قرارداد مشخص شده است بسیار سخت گیرانه عمل می کند.
در مورد منابع مورد نیاز ، مثلا وقتی که یک متن انگلیسی در مورد شیمی به مترجم داده می شود ، باید از منابع خودش یا منابع دیگران برای بدست اوردن اطلاعات مورد نیاز در این زمینه ی تخصصی استفاده کند.
مقدماتی که قبل از آغاز کار ترجمه باید مهیا شود می تواند شامل مشورت با یک فرد متخصص در آن زمینه تخصصی است ، وقتی یک پروژه ترجمه انگلیسی به فارسی در مورد شیمی در اختیار مترجم قرار میگیرد، شاید مشاوره با یک متخصصی در مورد اصطلاحات ، مفاهیم و کلمات تخصصی بتواند مفید واقع شود.
موسساتی مانند مترجمین ایران با سالها تجربه در امر مدیریت سفارشات ترجمه از طریق برگذاری آزمون های ورودی  آندسته از مترجمینی را می پذیرند که از کیفیت عملکرد آنان اطمینان کافی داشته باشند.

رتبه بدهید:

7 دعوا تاریخی از سیلی تا بیانیه بازیکنان ومدیران پرسپولیس

۷ دعوا تاریخی از سیلی تا بیانیه بازیکنان ومدیران پرسپولیس

گل: ماجرای علی کریمی و پرسپولیس هر روز ابعاد تازه ای پیدا می کند و در این میان مصاحبه های متناقض محمد رویانیان مدیر باشگاه پرسپولیس ماجرا را پیچیده می کند. مانوئل ژوزه یک ماه پیش که کریمی را از تمرینات منع کرد، به صراحت اعلام کرد او دیگر راه بازگشتی ندارد و تا امروز هم بر این موضع خود بوده است.

اما مدیریت باشگاه در یک ماه اخیر مواضع ضد و نقیضی داشته و رویانیان تقریباً بطور میانگین هر روز دو مصاحبه در مورد اخراج یا بازگشت کریمی انجام می دهد! سایت گل به این مناسبت همه دعواهای تاریخی بازیکن- مدیر در باشگاه پرسپولیس را یادآوری می کند:

علی عبده- صفر ایرانپاک

بهار ۱۳۵۱ و تیم ملی ایران درگیر مسابقات مقدماتی المپیک ۱۹۷۲ و سپس جام ملت های ۱۹۷۲ آسیاست. صفر ایرانپاک ستاره نوظهور پرسپولیس که چندی قبل آقای گل لیگ ایران شده، در اوج شهرت است. او به درخواست یکی از نشریات عامه پسند وقت با یکی از هنرپیشه های زن سینما عکس می گیرد و این عکس روی جلد نشریه می رود. علی عبده رئیس باشگاه پرسپولیس وقتی این عکس را می بیند خونش به جوش می آید و در همان در باشگاه یک سیلی آبدار به صورت مرحوم صفر ایرانپاک می زند که این رفتار تو با اصول اخلاقی پرسپولیس تعارض دارد. سیلی رئیس باشگاه به صورت گلزن برتر باشگاه واکنش برخی دیگر از بازیکنان را دارد: علی پروین، فریدون معینی، ابراهیم آشتیانی و اصغر ادیبی راهی باشگاه می شوند و استعفای خود را تقدیم می کنند و خواستار رضایتنامه برای رفتن به تیم پاس می شوند.ماجرا خیلی زود ختم به خیر می شود و ملی پوشان پرسپولیس با قهرمانی در جام ملت های آسیا همه چیز را به فراموشی می سپارند.

حراجی

امیر عابدینی- علی دایی

علی دایی در آخرین روزهای تابستان ۱۳۷۵ بصورت قرضی به تیم السد قطر می رود. او پس از درخشش در جام ملت های آسیا پیشنهادی از آرمینیا بیله فلد دریافت می کند و از آنجا که تحت قرارداد پرسپولیس است، از طریق این باشگاه راهی بوندس لیگا می شود. اما او ۱۰ روز زودتر از موعد پایان قرارداد السد را ترک کرده و همین اتفاق باعث دردسر بزرگی برای پرسپولیس می شود.شکایت السد ۳ سال بعد به نتیجه می رسد و فیفا پرسپولیس را از نقل و انتقال بازیکن محروم و ۵۶۰ میلیون تومان نیز جریمه می کند. از اینجا مصاحبه های سریالی مدیران پرسپولیس و دایی علیه هم آغاز می شود: پرسپولیسی ها تقصیر را به گردن دایی می اندازند که زودتر از موعد قراردادش السد را ترک کرده است، اما او مصاحبه هایی علیه عابدینی مدیر وقت باشگاه می کند و تقصیرات را متوجه باشگاه می کند. دایی می گوید تمام مدارک مربوطه را نگه داشته است تا کسی سرش کلاه نگذارد! دعوای کشدار دایی و مدیران پرسپولیس در نهایت با درخواست سید محمد خاتمی رئیس جمهور وقت از امیر قطر برای انصراف السد از پیگیری شکایتش خاتمه می یابد.

امیر عابدینی- علی باغمیشه

برنامه ۹۰ تازه شروع به کار کرده است و رویارویی عابدینی و باغمیشه یکی از اولین رویارویی های تاریخ برنامه ۹۰ است! امیر عابدینی و علی فتح الله زاده مدیران سرخابی در آخرین روزهای فصل ۷۸ لیگ میهمان برنامه ۹۰ در اولین سال حیاتش هستند و علی باغمیشه هم تلفنی به انتفاد از عملکرد عابدینی می پردازد. عابدینی شدیداً ناراحت می شود و قرار صحبت با باغمیشه را در باشگاه می گذارد! اواز این شیوه برنامه و فردوسی پور نیز انتقاد می کند: “کجای دنیا یک بازیکن را رودرروی مدیر قرار می‎دهند. وقتی من صحبت می‎کنم، این بچه اصلا نباید به خودش اجازه دهد که حرف بزند”. فصل بعد پرسپولیس در حالی کار خود را آغاز می کند که خبری از باغمیشه در تمرینات تیم نیست!

اکبر غمخوار- کریم باقری

کریم باقری بعد از یک فصل حضور در قطر در سال ۸۱ به پرسپولیس بازمی گردد. او در هفته پنجم مقابل ابومسلم مصدوم می شود اما بازگشت او به ترکیب ۶ ماه طول می کشد! کریم به دلیل اختلافات مالی با پرسپولیس بعد از طی دوران مصدومیت در تمرین حاضر نمی شود و در مسابقات آسیایی نیز تیم را همراهی نمی کند که باعث عصبانیت مدیران باشگاه و علی پروین می شود. هر دو طرف به کمیته انضباطی شکایت می کنند که در نهایت این کمیته به نفع پرسپولیس حکم می دهد اما هر دو طرف را جریمه می کند که مبلغ دقیق قرارداد را ذکر نکرده اند. جریمه طرفین ۲۵% کل قرارداد است یعنی ۲۱ میلیون و ۷۷۵ هزار تومان! کریم باقری در نهایت با پا درمیانی همراهان تیم مجوز بازگشت را از غمخوار و پروین می گیرد و به تمرین بازمی گردد.

اکبر غمخوار- گروه ۷

اکبر غمخوار مدیر جدید باشگاه پرسپولیس بعد از یک فصل همراهی علی پروین، در تابستان ۸۲ پروژه اصلاحات خود را کلید می زند و پروین برکنار و وینگو بگوویچ را به پرسپولیس می آورد.  ۷ بازیکن پرسپولیس شامل علی انصاریان، بهروز رهبری فر، حمید استیلی، رضا شاهرودی، پژمان جمشیدی، داود فنایی و بهنام ابوالقاسمپور به عنوان بازیکنان فدایی سلطان از حضور در تمرینات سر باز می زنند. دعوای کشدار این ۷ بازیکن با غمخوار تا اواسط فصل طول می کشد تا اینکه رهبری فرد و ابولقاسمپور راهی پاس می شوند، فنایی و شاهرودی به تیم تازه تاسیس سلطان یعنی آذربایجان می روند، استیلی و جمشیدی به پرسپولیس برمی گردند و انصاریان نیز بالاخره در آذرماه تعهد می دهد و برمی گردد اما چون پرسپولیس در لیستش جای خالی ندارد به صورت قرضی به سایپا می پیوندد. یک سال بعد با بازگشت سلطان به پرسپولیس، فنایی، انصاریان رهبری فرد و شاهرودی نیز به این تیم بازمی گردند.

عباس انصاری فرد- علی کریمی

بهمن ماه ۸۷ ،کمتر از ۴ ماه است که علی کریمی بعد از سال ها حضور در امارات، آلمان و قطر به پرسپولیس بازگشته است. وقتی او آمد داریوش مصطفوی مدیرعامل باشگاه و قطبی سرمربی بود اما اکنون عباس انصاری فرد جای او را گرفته و قطبی هم استعفا کرده و رفته است. پرسپولیس بازی خود مقابل پیام مشهد را با پنالتی دقیقه ۹۳ پترویچ می برد، اما علی کریمی که در این بازی کاپیتان بود بعد از بازی از سوی عباس انصاری فرد اخراج می شود. او علیه مدیر باشگاه مصاحبه کرده و گفته از زمانی که انصاری فرد آمده شاهد هیچ تغییری نبوده ایم. او همچنین اتهامی به انصاری فرد زده که بر روی چک های شخصی اش مهر باشگاه را زده و . . . . دعوای این دو خیلی زود ختم به خیر می شود، اما او در فصل آینده جایی در تیم ندارد و راهی استیل آذین هدایتی می شود.

عباس انصاری فرد- نیکبخت واحدی

در یکی از آخرین روزهای بهار ۸۸ نیکبخت واحدی راهی ساختمان باشگاه می شود تا پیگیر مطالباتش باشد. دیدار او با عباس انصاری فرد، مدیر عامل باشگاه پرتنش است و کار به درگیری فیزیکی می کشد! بالاخره این دعوای فیزیکی خاتمه می یابد و نیکبخت هم در لیست فصل جدید جایی ندارد و راهی صبای قم می شود.

تصاویر و حواشی حضور سحر قریشی و بازیگران در جشن پیراهن استقلال

 

تصاویر جدید از هدیه تهرانی و مهران مدیری در سری جدید «قلب یخی»

 

عکس هایی از عروسی گلزار و النازشاکردوست در یک فیلم عروسی

 

دو عکس متفاوت الناز شاکردوست با عروسک گوفی و در آمبولانس

 

تصاویر نرگس محمدی به همراه مادرش در کنسرت موسیقی

 

تصاویری از حضور هنرمندان در کنسرت بابک جهانبخش

 

تبلیغ فروشگاهی

مطالب مرتبط با این موضوع

اجباری اجباری، ایمیل شما هرگز منتشر نخواهد شد