رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

By registering with this blog you are also agreeing to receive email notifications for new posts but you can unsubscribe at anytime.


رمز عبور به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

دکه سایت

نظر سنجی

نظرسنجی

به نظر شما کدام سریال امسال ماه رمضان بهتر است؟

Loading ... Loading ...

کلیپ روز


logo-samandehi

سوالی که مترجم باید پیش از قبول یک قرارداد ترجمه متن برای آن پاسخی داشته باشد این است که آیا او توانایی ترجمه متن در این زمینه تخصصی را دارد؟ کسی که تاکنون فقط ترجمه متون تخصصی شیمی انجام داده است ، چطور می تواند متون پزشکی را با کیفیت مناسب ترجمه کند. یا مترجمی که ترجمه انگلیسی به فارسی انجام داده است لزوما شخص مناسبی  برای یک پروژه ترجمه فارسی به انگلیسی نیست.
مترجم به هنگام پذیرش پروژه ترجمه باید بتواند با اعتماد به نفس بالا نتیجه ی عالی را تضمین کند،مترجم باید اطمینان داشته باشد که توانایی انجام به موقع و با کیفیت مناسب چنین پروژه ای را دارد و متن ترجمه شده در نهایت از کیفیت رضایت بخشی برخوردار خواهد بود.تنها استثنای این موضوع زمانی است که مشتری نتواند یک مترجم تخصصی در زمینه ی مورد نیازش پیدا کند.در چنین شرایطی باید به سفارش دهنده آشکارا توضیح داده شود که ممکن است ترجمه نهایی از هر نظر عالی نباشد و پذیرش این قرارداد صرفا بدلیل اینکه سفارش دهنده نتوانسته است مترجم مناسبی پیدا کند صورت گرفته است.
فرض کنیم یک پروژه ترجمه انگلیسی به فارسی به شما  پیشنهاد شده درحالیکه که شما تجربه ترجمه متون تخصصی در این زمینه خاص را ندارید ، توافقی برای انجام این ترجمه صورت گرفته است و مشتری می داند که ممکن است نتیجه کار چندان عالی نباشد ولی اصرار دارد که متن را ترجمه کنید. در این حالت شما ابتدا باید کل متنی که باید ترجمه شود را بررسی کنید.
۱٫    ترجمه این متن چقدر زمان نیاز دارد؟
۲٫    چه منابعی برای اینکار مناسب است
۳٫    قبل از شروع کار ترجمه چه مقدماتی باید فراهم شود تا بتوانید این پروژه را به بهترین نحو انجام دهید و در زمان مشخص شده متن ترجمه شده را به مشتری تحویل دهید.
۴٫    مشکلات مخصوص این پروژه را تا حد امکان پیش بینی کنید.
۵٫    آیا ترجمه حاوی متنی به زبانی غیر از زبان توافق شده نیز هست؟
یک مترجم که تجربه ترجمه انگلیسی به فارسی را در کارنامه خود دارد می تواند به راحتی تعداد کلماتی که می تواند در ساعت ترجمه کند را تخمین بزند.این خصوصیت برای آن دسته از مترجمینی که ترجمه متن را شغل حرفه ای خود قلمداد می کنند بسیار حائز اهمیت است، زیرا  بیشتر مشتریانِ ترجمه زمانبندیِ محدودی برای تحویل فایل ترجمه تعیین می کنند و اگر قرار است باز هم سفارشی در کار باشد و باز هم این ارتباط با مشتری حفظ شود مترجم نباید از محدوده زمانی ای که در ابتدای قرارداد پذیرفته است تخطی کند.مترجمین ایران در مورد عدم تخطی مترجمین از بازه زمانی ای که در ابتدای قرارداد مشخص شده است بسیار سخت گیرانه عمل می کند.
در مورد منابع مورد نیاز ، مثلا وقتی که یک متن انگلیسی در مورد شیمی به مترجم داده می شود ، باید از منابع خودش یا منابع دیگران برای بدست اوردن اطلاعات مورد نیاز در این زمینه ی تخصصی استفاده کند.
مقدماتی که قبل از آغاز کار ترجمه باید مهیا شود می تواند شامل مشورت با یک فرد متخصص در آن زمینه تخصصی است ، وقتی یک پروژه ترجمه انگلیسی به فارسی در مورد شیمی در اختیار مترجم قرار میگیرد، شاید مشاوره با یک متخصصی در مورد اصطلاحات ، مفاهیم و کلمات تخصصی بتواند مفید واقع شود.
موسساتی مانند مترجمین ایران با سالها تجربه در امر مدیریت سفارشات ترجمه از طریق برگذاری آزمون های ورودی  آندسته از مترجمینی را می پذیرند که از کیفیت عملکرد آنان اطمینان کافی داشته باشند.

رتبه بدهید:

عکس هایی زیبا از مادران سوپر مدل

عکس هایی زیبا از مادران سوپر مدل

۱ – جیسل بوند چن  Gisele Bundchen  

جیسل در دسامبر ۲۰۰۹ پسرش بنجامین رین  Benjamin Rein  را که اولین فرزند او و دومین فرزند همسرش بود را به دنیا آورد . همسر جیسل تام بردی Tom Brady بازیکن NFL  از همسر سابقش بریجت موی ناهان Bridget Moynahan  هم فرزندی دارد .

 

۲ – آلساندرا آمبروسیو  Alessandra Ambrosio   

این سوپر مدل اسرارآمیز  و همسر تاجرش جیمی مازور Jamie Mazur در ۲۴  آگوست ۲۰۰۸ با آغوش باز از تولد دخترشان استقبال کردند .

 

۳ – سیندی کرافورد  Cindy Crawford   

سیندی در سال ۱۹۹۸ با  راندی جربر Randy Gerber ازدواج کرد . این زوج صاحب ۲ فرزند به نامهای پریسلی واکر  Presley Walker  متولد ۲ جولای ۱۹۹۹ و  کایا جوردن Kaia Jordan  متولد ۳ سپتامبر ۲۰۰۱ هستند .

 

۴ – آدریانا لیما  Adriana Lima  

این سوپر مدل  و همسرش مارکو جاریک  Marko Jaric که یک بسکتبالیست اهل صربستان می باشد در ۱۵ نوامبر ۲۰۰۹ صاحب دختری به نام والنتینا  Valentina شدند. این نوزاد نارس در بدو تولد وزنی حدود ۲ کیلو داشت .

 

۵ – هیدی کلوم  Heidi Klum

هیدی مجری برنامه Runway Project ( برنامه ای که درباره  طراحی مد می باشد ) اولین فرزند خود به نام لنی  Leni  را در ۴ می ۲۰۰۴ به دنیا آورد . هیدی از همسرش سیل سه فرزند دیگر به نامهای هنری Henry  متولد ۱۲ سپتامبر ۲۰۰۵  ، جوان Johan متولد ۲۲ نوامبر ۲۰۰۶  و لو  Lou  متولد ۹ اکتبر ۲۰۰۹ دارد .

 

۶ – کریستی برینکلی  Christie Brinkley

برینکلی و همسرش  بیلی جول Billey Joel بچه ای به نام آلکسا ری  Alexa Rey   که متولد ۲۹ دسامبر ۱۹۸۵ می باشد را  به فرزندی قبول کردند .

 

۷ – کریستی تورلینگتون  Christy Turlington  

کریستی در سال ۲۰۰۳ با اد بورنز  Ed Burnes  ازدواج کرد و صاحب ۲ فرزند دختر و پسر به نامهای گریس  Grace متولد ۲۵ اکتبر ۲۰۰۳  و فین متولد ۱۱ فوریه ۲۰۰۶ می باشند .


۸ –  کیت موس  Kate Moss  

این سوپر مدل در ۲۹ سپتامبر ۲۰۰۲ دخترش به نام لیلا گریس  Lila Grace  را به دنیا آورد . پدر لیلا سر دبیر مجله Dazed & Confused  می باشد .


۹ – کارولینا کورکوا Karolina Kurkova  

 کارولینا اهل کشور چک Czech  و نامزدش آرچی دروری Archie Drury در ۲۹ اکتبر ۲۰۰۹  تولد فرزندشان توبین جک Tobin Jack که اولین فرزند آنها بود را جشن گرفتند . وزن این نوزاد در هنگام تولد حدوداً ۲ کیلو و ۷۰۰ گرم بود .

 

۱۰ – میراندا کر Miranda Kerr 

این پدیده فوق العاده استرالیایی در ۶ ژانویه ۲۰۱۱  چند ماه پس از ثبت ازدواجش با اورلاندو بلوم  Orlando Bloom  در یک مراسم کاملاً خصوصی، تولد پسرشان فلین کریستوفر  Flynn Christopher  را جشن گرفتند .

 

۱۱ – گلودیا شیفر Glaudia Schiffer  

گلودیا در ۲۵ می ۲۰۰۲  با تهیه کننده فیلم متیو واگن  Matthew Vaughn  ازدواج کرد. آنها صاحب ۳ فرزند به نامهای کسپر متیو دروموند Casper Matthew Drummond  متولد ۳۰ ژانویه ۲۰۰۳ ، سلمنتین دروموند  Clementine Drummond  متولد ۱۱ نوامبر ۲۰۰۴ و کوسیما ویولت  Cosima Violet  متولد ۱۴ می ۲۰۱۰ هستند .

 

۱۲ – کامیلا آلوس Camila Alves 

اگر چه وی با متیو مک کونگی  Matthew McConaughey  ازدواج نکرده است اما آنها والدین افتخاری پسری  به نام لوی  Levi  متولد سال ۲۰۰۸  و دختری به نام ویدا Vida متولد سال ۲۰۱۰ هستند .


تصاویر و حواشی حضور سحر قریشی و بازیگران در جشن پیراهن استقلال

 

تصاویر جدید از هدیه تهرانی و مهران مدیری در سری جدید «قلب یخی»

 

عکس هایی از عروسی گلزار و النازشاکردوست در یک فیلم عروسی

 

دو عکس متفاوت الناز شاکردوست با عروسک گوفی و در آمبولانس

 

تصاویر نرگس محمدی به همراه مادرش در کنسرت موسیقی

 

تصاویری از حضور هنرمندان در کنسرت بابک جهانبخش

 

تبلیغ فروشگاهی

مطالب مرتبط با این موضوع

اجباری اجباری، ایمیل شما هرگز منتشر نخواهد شد