مدل لباس و موی مردم در کره قدیم:

اصل مدل این لباس از کشور مغولستان اقتباس شده. در اواخر قرن 13 بوده که یکی از پادشاهان سلسله ی کوریو پس از اینکه کشورش به تابهیت مغولستان در می آد یکی از شاهزادگان مغول(دختر کوبلا خان) رو به عقد خودش در می آره.چون اون موقع این جور افراد تاثیر بسزایی روی لباس پوشیدن مردم داشتن مردم هم از اون تبعیت می کنن.پس از اون از نسل ملکه 3 پسر بدنیا می آین که در جوانی و بزرگسالی الگو لباس پوشیدن مردم قرار می گیرن.

پس از بدنیا آمدن و سرکار آمدن اون 3 پادشاه تغییراتی کوچکی در لباس ها به وجود اومد.لباس هایی که هان بوک نامیده می شدن.

برای زنان دارای یک دامن بلند به نام چی ما و جلیقه ای به نام چو گوری بود. که این جلیقه از بالا تنه و بالای آرنج شروع میشده و در جلو با روبانی بسیار بلند گره زده می شده. البته در خانواده های از سطوح بالاتر جنس این لباس ها از الیاف گیاهی ریزبافت بوده که در سرما و گرما مناسب بوده است. رنگهای روشن نیز بر تن بچه ها و دختران جوان دیده می شده.

عکس لباس زن ها

افراد عادی هم بر طبق قانون مجبور بودن بر خلاف طبقات بالا تنها از یک رنگ آن هم سفید استفاده کنند(بیشتر در مورد مرد ها صادق بوده) مگر در جشن ها و مراسم و برخی اوقات دیگر.که آن هم شامل رنگهای مات بود.(لباس ها شامل 3 دسته بودن که برای مصارف روزانه جشن ها و طبقات بالاتر بودند)

مرد ها هم شلواری به نام پاچی و جلیقه ای به همان نام چو گوری می پوشیدند.

عکس لباس مرد ها

 

مدل موها:

چه مردان و چه زنان تا قبل از اینکه ازدواج کنند مو های خود را به صورت گیسی بلند می بافتند . در مردان به صورت یک کاکل در بالای سر بافته می شد و در زنان نیز به صورت یک توپ در بالای گردن قرار می گرفت.

پس از ازدواج یا بسته به طبقات آنها زنان از چیزی به نام پی نیو روی سر خود استفاده می کردند که هر چه طبقه آنها بالاتر بود بزرگی آن نیز بیشتر می شد.مرد ها هم از کلاه هایی استفاده می کردن که باز هم نوع آن بسته به طبقه اجتماعی آنها داشت

 

 

 

 


جستجو
WWW tafrihi

Copyright 2005-2007 Tafrihi.com