مي خواهم لاغر شوم

من يک رژيم موثر مي خواهم. اين تقاضاي يک بيمار از ميان خيل بيماران سردرگم در رژيم هاي مختلف و رنگارنگ است، البته بسياري از آنها پس از مدتي نااميد مي شوند و به اين نتيجه مي رسند که اين گونه رژيم هاي غذايي اصولا اثر طولاني مدت ندارند.

هنگام رژيم گرفتن يک اصل مهم را هيچ گاه فراموش نکنيد: تنها راه صحيح و پايدار براي کاهش وزن و نگهداشتن وزن جديد اين است که افراد چاق بدانند روش تغذيه ي گذشته آنها اشتباه بوده است و تنها يک برنامه غذايي مناسب مي تواند در وهله اول پرخوري آنها را کاهش دهد يا حذف کند و براي رسيدن به اين هدف راه هاي مختلفي وجود دارد.

 

رژيم کم کربوهيدرات

اگر چه بانيان اين نوع رژيم توضيحات بيولوژيکي پيچيده اي در دفاع از آن عنوان مي کنند، اما تحقيقات جديد نشان مي دهد رژيم هاي کم کربوهيدرات ، اثر کاهش وزن خود را بيشتر در شش ماه اول نشان مي دهند، ولي پس از گذشت يک سال نتيجه آنها چندان مثبت ارزيابي نمي شود. به علاوه حتي در شش ماه اول هم، استفاده از اين نوع رژيم براي بسياري از کاربران بي نتيجه بوده است ؛ اما آنچه مسلما بايد مورد توجه قرار گيرد، اين است که افرادي که از اين نوع رژيم پيروي مي کنند بايد رفتار تغذيه اي خود را کاملا تغيير دهند و در واقع عامل اصلي نتيجه گرفتن، خود آنها هستند.

در اين رژيم غذايي، ميزان و حجم غذا هيچ تغييري نمي کند، بلکه مصرف يک سري مواد کربوهيدراتي مثل ماکاروني ، سيب زميني ، شيريني ، نوشابه ، آبميوه ، شکلات و... قطع مي شود.

اين افراد به علت آن که حجم کافي غذا را دريافت مي کنند احساس گرسنگي ندارند، اما بايد اين موضوع مهم را در نظر گرفت که آنها نمي توانند براي مدت طولاني از خوردن مواد رکبوهيدراتي خودداري کنند و در نتيجه نه تنها پس از مدتي به آنها روي مي آورند، بلکه بسياري از بررسي ها حاکي از مصرف بيش از حد اين مواد کربوهيدراتي به تلافي گذشته است!

به هر حال طرفداران اين رژيم بايد تنوع غذايي را رعايت کنند. در ضمن اين پرهيز غذايي را به تدريج در برنامه خود قرار دهند.

نوشابه هاي رژيمي

رژيم هايي که تمام يا بخشي از وعده ها و ميان وعده هاي غذايي را با يکسري نوشيدني ها جايگزين مي کنند بتازگي طرفداران زيادي پيدا کرده اند. تحقيقات حاکي از اثر کوتاه مدت اين رژيم ها بر تناسب اندام است.

نوشابه هاي رژيمي حدود 250-200 کالري دارند و وقتي که جايگزين وعده هاي غذايي مي شوند کالري بسيار کمي را به بدن وارد مي کنند. بيشتر اين نوع نوشيدني ها براي افرادي که فرصت غذا خوردن را در طول روز ندارند يا از ميوه ها و سبزي ها به اندازه کافي استفاده نمي کنند، جذابيت بيشتري دارند؛ اما اين افراد به دليل تغذيه سبک در طول روز، دست به پرخوري هاي شبانه مي زنند.


نکته آخر

هميشه بايد در نظر داشته باشيد در صورتي که هدف اصلي شما نخوردن غذا و لاغري سريع باشد، هر رژيم غير اصولي مي تواند براي کوتاه مدت موثر باشد، اما اگر هدف شما رسيدن به اندامي مناسب و بدني سالم است، تنها با ادامه رعايت يک برنامه غذايي مناسب و متعادل مي توانيد به هدف خود اميدوار باشيد.

در ضمن فراموش نکنيد که هيچکدام از اين رژيم ها براي افرادي که به دنبال واکنش هاي عصبي، پرخوري مي کنند موثر نخواهند بود و براي کمک به اين گروه از افراد بايد شيوه زندگي شان را از نزديک مورد بررسي قرار گيرد.

 


 

 

 

جستجو
WWW Tafrihi

Copyright 2005 Tafrihi.com  All rights reserved
 
 

ارسال اين صفحه براي دوستانتان

مشخصات شما :
اسم شما: *

ايميل شما: *

مشخصات دوستان شما :
ايميل دوستان شما: *

ايميل دوستان شما 2:

ايميل دوستان شما 3:

 پيغام: (optional)

Created by Tafrihi