رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

By registering with this blog you are also agreeing to receive email notifications for new posts but you can unsubscribe at anytime.


رمز عبور به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


کانال رسمی سایت تفریحی

دکه سایت


نظر سنجی

نظرسنجی

به نظر شما کدام سریال امسال ماه رمضان بهتر است؟

Loading ... Loading ...

کلیپ روز
logo-samandehi

تصاویری از فرش قرمز اختصاصی برای بازیگران دیر رسیده در جشنواره فجر

عکس از جشن تولد ۳۸ سالگی آزاده صمدی

مصاحبه از زندگی شخصی امیرحسین مدرس و همسر دومش

عکس همسر آزاده نامداری و دخترش گندم

عکس جدید مهناز افشار و دخترش لینانا

نامه عسل پورحیدری در شبکه اجتماعی پس از خاکسپاری پدر

عکسی جالب از تینا آخوندتبار با دستکش بوکس در حال ورزش

تصاویر تبلیغاتی الیکا عبدالرزاقی و همسرش امین زندگانی

رتبه بدهید:

گفتگو با «بیژن بنفشه‌خواه» بازیگر نقش هومن«ساختمان پزشکان»

«ساختمان پزشکان» مجموعه ای انتقادی که به همه جا نیش می‌زند
اگر نگاهی اجمالی به مجموع آثاری که «بنفشه خواه» در آن‌ها‌ ایفای نقش کرده است بیندازیم می‌بینیم که بازی او اغلب در نقش‌ها‌ی طنز بوده است؛ بازی در آثاری هم چون این چند نفر، بدون شرح، چارخونه، مرد ۲ هزار چهره و قهوه تلخ از جمله این نقش‌ها‌ست. «بنفشه خواه» در مجموعه طنز شبانه در حال پخش «ساختمان پزشکان» ایفاگر نقش دکتر «هومن ملکی» است؛ پزشکی که با ازدواج میانه ای ندارد و البته در ادامه شاهد خواهید بود که با منشی‌اش، خانم «شیرزاد» ازدواج می‌کند! او به دلیل آشنایی با خلق و خوی «سروش صحت»، کارگردان این مجموعه، به دعوت او برای ایفای این نقش پاسخ مثبت داد. طی تماسی که با «بنفشه خواه» داشتیم وی مشغول بازی در مجموعه «راه طولانی خانه» بود ولی طی مصاحبه دیگری، بسیار صمیمانه به سؤالات ما پاسخ گفت.
«بیژن بنفشه خواه» یکی از بازیگران طنز کشور است که با مجموعه «ساختمان پزشکان» میهمان قاب شیشه ای است. او در گفت و گو با ما، از تمرین‌ها‌ی زیادی صحبت کرد که قبل از هر سکانس انجام می‌شد و می‌گفت همه چیز از قبل تعیین شده بود و بداهه نداشتیم.
در ابتدا از بازیتان در مجموعه «راه طولانی خانه» بگویید.
 من فقط نقش طنز این مجموعه را بازی می‌کنم. اگر اجازه بدهید راجع به این مجموعه صحبتی نکنیم تا کار پخش شود. در «راه طولانی خانه» علاوه بر من «رضا کیانیان» و «افسانه بایگان» نقش آفرینی می‌کنند.

«ساختمان پزشکان» مجموعه ای انتقادی که به همه جا نیش می‌زند
اگر نگاهی اجمالی به مجموع آثاری که «بنفشه خواه» در آن‌ها‌ ایفای نقش کرده است بیندازیم می‌بینیم که بازی او اغلب در نقش‌ها‌ی طنز بوده است؛ بازی در آثاری هم چون این چند نفر، بدون شرح، چارخونه، مرد ۲ هزار چهره و قهوه تلخ از جمله این نقش‌ها‌ست. «بنفشه خواه» در مجموعه طنز شبانه در حال پخش «ساختمان پزشکان» ایفاگر نقش دکتر «هومن ملکی» است؛ پزشکی که با ازدواج میانه ای ندارد و البته در ادامه شاهد خواهید بود که با منشی‌اش، خانم «شیرزاد» ازدواج می‌کند! او به دلیل آشنایی با خلق و خوی «سروش صحت»، کارگردان این مجموعه، به دعوت او برای ایفای این نقش پاسخ مثبت داد. طی تماسی که با «بنفشه خواه» داشتیم وی مشغول بازی در مجموعه «راه طولانی خانه» بود ولی طی مصاحبه دیگری، بسیار صمیمانه به سؤالات ما پاسخ گفت.
«بیژن بنفشه خواه» یکی از بازیگران طنز کشور است که با مجموعه «ساختمان پزشکان» میهمان قاب شیشه ای است. او در گفت و گو با ما، از تمرین‌ها‌ی زیادی صحبت کرد که قبل از هر سکانس انجام می‌شد و می‌گفت همه چیز از قبل تعیین شده بود و بداهه نداشتیم. در ابتدا از بازیتان در مجموعه «راه طولانی خانه» بگویید.
 من فقط نقش طنز این مجموعه را بازی می‌کنم. اگر اجازه بدهید راجع به این مجموعه صحبتی نکنیم تا کار پخش شود. در «راه طولانی خانه» علاوه بر من «رضا کیانیان» و «افسانه بایگان» نقش آفرینی می‌کنند.


 درباره انتخاب و دعوت به همکاریتان برای نقش دکتر «هومن ملکی» بفرمایید چه ویژگی داشتید که این نقش را به شما سپردند؟
 من در گذشته هم با آقای «سروش صحت» همکاری کرده بودم و او نویسنده مجموعه «بدون شرح» بود، هم چنین در نخستین تجربه مجموعه سازی اش، «چارخونه»، نیز به عنوان بازیگر میهمان ایفای نقش کردم و برای بازی در مجموعه «ساختمان پزشکان» نیز، او با من تماس گرفت و در واقع بازیگران توسط آقایان صحت، پیمان قاسم خانی (سرپرست نویسندگان) و محسن چگینی (تهیه کننده) انتخاب می‌شدند و بعد از ملاقات با آن‌ها‌ نقش را پذیرفتم و خیلی از همکاری با این گروه خوب راضی هستم. ۷ ماه کار کردیم و ۵۵ قسمت این مجموعه ساخته شد و خیلی برای این کار وقت گذاشته شد. مانند آثار دیگر تلویزیونی روزانه ۴۰ تا ۴۵ دقیقه تصویر نمی‌گرفتیم؛ ما روزانه ۱۰ دقیقه تصویر می‌گرفتیم و جمعه‌ها‌ هم تعطیل بود.
اکنون مرسوم نیست که جمعه‌ها‌ را در کارهای فیلم برداری تعطیل کنند ولی با توجه به این که فیلم برداری مجموعه «ساختمان پزشکان» طولانی شد، تهیه کننده عوامل را تعطیل می‌کرد تا گروه استراحت کنند. خوشبختانه گروه خوبی بودیم برای تولید مجموعه زحمت زیادی کشیده شد البته نتیجه مثبت است و بینندگان از تماشای «ساختمان پزشکان» لذت می‌برند.


نقش‌ها‌ی جدی ام کمتر است
با توجه به این که مخاطبان شما را با ایفای نقش‌ها‌ی طنز در آثاری هم چون «بدون شرح»، «چارخونه» و «مرد ۲ هزار چهره» و «قهوه تلخ» می‌شناسند چه شد که نقش جدی «هومن ملکی» پزشک جراح زیبایی را پذیرفتید؟
 بار کمدی مجموعه بر دوش «شقایق دهقان» است و بقیه بازیگران نقش‌ها‌ی جدی را ایفا می‌کنند و هیچ کدام تیپ سازی نکرده ایم و همه نقش‌ها‌ شخصیت دارند. از من درخواست ایفای نقش جدی کردند که «هومن ملکی» دوست صمیمی‌دکتر «افشار»، تنها شخصیت مثبت نزدیک به اوست؛ یعنی افشار از خانواده، همسر و همکارانش ناراحت می‌شود ولی فقط دکتر «ملکی» از او پشتیبانی می‌کند. «ملکی» اعتقادی به ازدواج ندارد و در نهایت با خانم «شیرزاد» ازدواج می‌کند. من در گذشته هم نقش جدی بازی کرده ام و البته تعداد نقش‌ها‌ی جدی ام کمتر از نقش‌ها‌ی کمدی ام است. با وجود این که دکتر «ملکی» جراح زیبایی است اما در عمل او اغلب اوقات در مطب است و یا برای حل مشکلات با دکتر «افشار» در حال مشورت است. در آینده به بخشی از ویژگی‌ها‌ی این شخصیت پرداخته خواهد شد، اما به هر حال نقش اصلی قصه دکتر «افشار» است و بقیه بازیگران مکمل هستند، بنابراین داستان حول محور اتفاق‌ها‌ی شخصیت اصلی می‌چرخد و کمتر به زندگی دکتر «ملکی» پرداخته می‌شود البته در قسمت‌ها‌ی آینده شاهد خواهید بود که هر کدام از شخصیت‌ها‌ قسمتی از ماجرا را به خودشان اختصاص می‌دهند و از زندگی «ملکی» بیشتر خواهید دید.

 

 شنیده ام که فیلم نامه در حین فیلم برداری نوشته می‌شد؛ با این توضیح می‌خواستم بپرسم هنگامی‌که دعوت به کار شدید آیا تیم نویسندگان مطابق با ویژگی‌ها‌ی شخصیتی «بیژن بنفشه خواه» نقش را نوشته بودند؟
 در ابتدا فقط ۷ تا ۸ قسمت از فیلم نامه آماده بود و از همان موقع نقش دکتر «هومن ملکی» برای من نوشته شده بود ولی در حین نگارش با توجه به شخصیت‌ها‌ و رابطه‌ها‌ تغییراتی روی نقش‌ها‌ انجام شد و نویسندگان با توجه به قوت و ضعف خود فیلم را می‌نوشتند. به طور مثال یک سری از سکانس‌ها‌ و ماجراهایی را که خوب از کار درآمده بود آن موقعیت‌ها‌ را تکرار می‌کردند و اتفاق و موقعیت‌ها‌یی را که ضعف داشت، کم رنگ می‌کردند.

تمرین قبل از هر سکانس 
در چند قسمت قبل شاهد بودیم که دکتر «ملکی» ادای خانم «شیرزاد» را در می‌آورد و تکیه کلام «واقعا» و عکس العمل‌ها‌ی منشی اش را تقلید می‌کرد که درآوردن ادای کسی کار بسیار سختی است؛ برای ایجاد این لحظات قشنگ چه قدر تمرین داشتید؟
 ما قبل از هر سکانس بارها تمرین می‌کردیم، بعضی اوقات تمرین‌ها‌ی ما حتی یک ساعت طول می‌کشید و از روی متن دورخوانی می‌کردیم. در این دورخوانی پیشنهادهای خود را به کارگردان می‌دادیم و او هم آن‌ها‌ را اصلاح می‌کرد و سپس با دوربین یک بار تمرین داشتیم و در نهایت ضبط می‌کردیم. بسته به سکانس‌ها‌ تمرین داشتیم و اگر سکانسی ۲ صفحه ای بود نیم ساعت تمرین داشتیم و تمرین سکانس ۶ صفحه ای یک ساعت طول می‌کشید.


هیچ چیز بداهه نبود
پس قبول ندارید طنز موقعیت در آن لحظه ایجاد می‌شود؟
 خیر، همه چیز از قبل تعیین شده بود و هیچ چیز بداهه نبود و حتی یک کلمه، یک حرکت و یک عکس العمل و واکنش همه حساب شده و از پیش تعیین شده و با برنامه ریزی بود و در کار جای بداهه نداشتیم.


 البته با برخی از بازیگران که صحبت کردم می‌گفتند که «سروش صحت» در تمرین‌ها‌ی اولیه دست بازیگر را باز می‌گذاشت؟
 بله، همین طور بود، اما قبل از ضبط همه چیز تعیین می‌شد و به طور مثال من پیشنهادهایی برای نقش می‌دادم و در هر صورت موافقت می‌کرد، سر ضبط اتفاق تازه ای نمی‌افتاد.


 مجموعه «ساختمان پزشکان» طنز موقعیت و آپارتمانی است که تیم حرفه ای نویسندگان به سرپرستی «پیمان قاسم خانی» آن را به رشته تحریر درآورده اند؛ نظر شما چیست؟
«پیمان قاسم خانی» علاوه بر این که خود بخشی از فیلم نامه را می‌نوشت سرپرستی، هماهنگی و یک دست کردن متن‌ها‌ را بر عهده داشت. متن نخستین قدم مهم یک اثر هنری است و البته اتفاق افتاده که متن در اجرا خوب از کار درنیامده است و متن ضعیف را نمی‌توان ارتقا داد. متن «ساختمان پزشکان» خیلی قوی بود و گروه حرفه ای «قاسم خانی»، تهیه کننده و کارگردان خوب کار نتیجه اش را گرفته است.


 مجموعه «ساختمان پزشکان» در لوکیشن‌ها‌ی محدودی هم چون منزل دکتر «افشار»، مطب و کلانتری فیلم برداری شد و نماهای باز و خارجی کم داشت؛ با توجه به این که اشاره کردید ۷ ماه مقابل دوربین «صحت» بازی کردید کار در لوکیشن محدود برایتان سخت نبود؟
 من تجربه سخت تر از این کار را داشتم و مجموعه «ساختمان پزشکان» برایم سبک بود و غیر از تعطیلی جمعه‌ها‌، به طور متوسط هفته ای ۴ روز سر کار می‌رفتم. البته عوامل پشت صحنه بیشتر از دیگران تحت فشار بودند زیرا آن‌ها‌ هر روز بدون استثنا ۱۲ ساعت سر کار بودند و به غیر از «بهنام تشکر» که روزی ۱۲ ساعت سر صحنه بود بقیه بازیگران هفته ای ۳ تا ۴ روز بازی داشتند.


طنز ساختمان پزشکان سخیف نیست 
با توجه به نوع و جنس بازی که از شما سراغ داریم در این مجموعه طنازی نمی‌بینیم گویی دست شما برای مانور روی شخصیت دکتر «ملکی» بسته بود و یا ممیزی روی نقش انجام می‌شد؟
خیر این گونه نبود، خود ما می‌خواستیم شخصیت دکتر «ملکی» جدی باشد، نمی‌خواستیم به زور بینندگان را بخندانیم و علاقه مند بودیم شیرین باشد و یا به قول دوستان طنز سخیفی نباشد؛ اگر جایی خنده دار است در موقعیت ایجاد می‌شود و اکنون درباره مجموعه تصمیم گرفتن زود است. درباره طراحی چهره ام نیز توضیحی برایتان بدهم که با آن ریش و طراحی چهره ای که روی من انجام دادند به شخصیت دکتر زیبایی نزدیک شدم.


 با توجه به این که برخی بازیگران عقیده دارند کار با دو دوربین مشکل است و «ساختمان پزشکان» هم با این شیوه فیلم برداری شد مشکلی با این شیوه کاری نداشتید؟
سختی کار با دو دوربین در این بود که ما سکانسی را که ۷ تا ۸ صفحه بود، باید حفظ می‌کردیم و اگر چه گاهی اوقات از وسط کار فیلم برداری قطع می‌شد و تکرار می‌کردیم و ادامه را می‌گرفتند اما در مجموع همه بازیگران باید آن سکانس را که قرار بود فیلم برداری شود، حفظ می‌کردند.


 در گفت و گویی که با برخی از بازیگران مجموعه داشتم از صبوری و آرامشی که در کار «سروش صحت» حاکم بود صحبت می‌کردند؛ شما او را در نوع کارگردانی چگونه دیدید؟
کار با «صحت» عالی بود. او یکی از بهترین کارگردانانی است که در مدت عمر کاری ام با او همکاری کرده ام. «صحت» از لحاظ اخلاق، علم و کاربلدی عالی بود. معتقدم کارگردان جزو رؤساست و نخستین رئیس کار تهیه کننده و سپس کارگردان هنری و تلویزیونی است.


سعه صدر تلویزیون درباره انتقادها 
این انتقادهایی که هر قسمت به یک سازمان، مدیر یا اداره می‌شود چه قدر دچار ممیزی و حذفیات شد؟
خیلی کم ممیزی روی کار صورت گرفت و حذفیات لطمه ای به کار وارد نکرد. خوشبختانه تلویزیون با سعه صدر و آغوش باز انتقادهای مجموعه را پذیرفته است. «ساختمان پزشکان» مجموعه ای انتقادی است به همه جا نیش می‌زند و حتی به خود تلویزیون و شبکه سوم سیما هم انتقاد می‌کند. شاهد بودید که به رئیس رسانه ملی مهندس «عزت ا… ضرغامی» هم انتقاد کردیم. فکر می‌کنم نخستین بار است که به طور مستقیم از رسانه ملی انتقادها مطرح می‌شود.


پس ماجرای تأخیر در پخش مجموعه ربطی به ممیزی نداشت؟
 خیر، به دلیل این که نقش اصلی قصه روان شناس بود شبکه انتقاد کرد که شما دکترهای روان شناسی را بد به تصویر کشیده اید و مورد انتقاد واقع می‌شود و جامعه روان شناس‌ها‌ شاید شاکی شوند، بنابراین با اضافه کردن «سیروس ابراهیم زاده» در نقش یک پزشک روان شناس بسیار مثبت مشکل را برطرف کردیم.


سفر به مشهد در زمان موشک باران
نظرتان در رابطه با خراسان چیست؟
 من زمان موشک باران به زیارت امام رضا(ع) آمدم و علاقه مند هستم دوباره به مشهد سفر کنم.

تصاویر جدید بنیامین بهادری در کنار زن سال هند

تصاویر و حواشی حضور سحر قریشی و بازیگران در جشن پیراهن استقلال

عکسی جدید از آنا نعمتی و برادرش در رستوران

تصاویر جدید از هدیه تهرانی و مهران مدیری در سری جدید «قلب یخی»

عکس هایی از عروسی گلزار و النازشاکردوست در یک فیلم عروسی

دو عکس متفاوت الناز شاکردوست با عروسک گوفی و در آمبولانس

تصاویر نرگس محمدی به همراه مادرش در کنسرت موسیقی

تصاویری از حضور هنرمندان در کنسرت بابک جهانبخش

تبلیغ فروشگاهی

مطالب مرتبط با این موضوع

اجباری اجباری، ایمیل شما هرگز منتشر نخواهد شد