رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

By registering with this blog you are also agreeing to receive email notifications for new posts but you can unsubscribe at anytime.


رمز عبور به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

دکه سایت

نظر سنجی

نظرسنجی

به نظر شما کدام سریال امسال ماه رمضان بهتر است؟

Loading ... Loading ...

کلیپ روز


logo-samandehi

سوالی که مترجم باید پیش از قبول یک قرارداد ترجمه متن برای آن پاسخی داشته باشد این است که آیا او توانایی ترجمه متن در این زمینه تخصصی را دارد؟ کسی که تاکنون فقط ترجمه متون تخصصی شیمی انجام داده است ، چطور می تواند متون پزشکی را با کیفیت مناسب ترجمه کند. یا مترجمی که ترجمه انگلیسی به فارسی انجام داده است لزوما شخص مناسبی  برای یک پروژه ترجمه فارسی به انگلیسی نیست.
مترجم به هنگام پذیرش پروژه ترجمه باید بتواند با اعتماد به نفس بالا نتیجه ی عالی را تضمین کند،مترجم باید اطمینان داشته باشد که توانایی انجام به موقع و با کیفیت مناسب چنین پروژه ای را دارد و متن ترجمه شده در نهایت از کیفیت رضایت بخشی برخوردار خواهد بود.تنها استثنای این موضوع زمانی است که مشتری نتواند یک مترجم تخصصی در زمینه ی مورد نیازش پیدا کند.در چنین شرایطی باید به سفارش دهنده آشکارا توضیح داده شود که ممکن است ترجمه نهایی از هر نظر عالی نباشد و پذیرش این قرارداد صرفا بدلیل اینکه سفارش دهنده نتوانسته است مترجم مناسبی پیدا کند صورت گرفته است.
فرض کنیم یک پروژه ترجمه انگلیسی به فارسی به شما  پیشنهاد شده درحالیکه که شما تجربه ترجمه متون تخصصی در این زمینه خاص را ندارید ، توافقی برای انجام این ترجمه صورت گرفته است و مشتری می داند که ممکن است نتیجه کار چندان عالی نباشد ولی اصرار دارد که متن را ترجمه کنید. در این حالت شما ابتدا باید کل متنی که باید ترجمه شود را بررسی کنید.
۱٫    ترجمه این متن چقدر زمان نیاز دارد؟
۲٫    چه منابعی برای اینکار مناسب است
۳٫    قبل از شروع کار ترجمه چه مقدماتی باید فراهم شود تا بتوانید این پروژه را به بهترین نحو انجام دهید و در زمان مشخص شده متن ترجمه شده را به مشتری تحویل دهید.
۴٫    مشکلات مخصوص این پروژه را تا حد امکان پیش بینی کنید.
۵٫    آیا ترجمه حاوی متنی به زبانی غیر از زبان توافق شده نیز هست؟
یک مترجم که تجربه ترجمه انگلیسی به فارسی را در کارنامه خود دارد می تواند به راحتی تعداد کلماتی که می تواند در ساعت ترجمه کند را تخمین بزند.این خصوصیت برای آن دسته از مترجمینی که ترجمه متن را شغل حرفه ای خود قلمداد می کنند بسیار حائز اهمیت است، زیرا  بیشتر مشتریانِ ترجمه زمانبندیِ محدودی برای تحویل فایل ترجمه تعیین می کنند و اگر قرار است باز هم سفارشی در کار باشد و باز هم این ارتباط با مشتری حفظ شود مترجم نباید از محدوده زمانی ای که در ابتدای قرارداد پذیرفته است تخطی کند.مترجمین ایران در مورد عدم تخطی مترجمین از بازه زمانی ای که در ابتدای قرارداد مشخص شده است بسیار سخت گیرانه عمل می کند.
در مورد منابع مورد نیاز ، مثلا وقتی که یک متن انگلیسی در مورد شیمی به مترجم داده می شود ، باید از منابع خودش یا منابع دیگران برای بدست اوردن اطلاعات مورد نیاز در این زمینه ی تخصصی استفاده کند.
مقدماتی که قبل از آغاز کار ترجمه باید مهیا شود می تواند شامل مشورت با یک فرد متخصص در آن زمینه تخصصی است ، وقتی یک پروژه ترجمه انگلیسی به فارسی در مورد شیمی در اختیار مترجم قرار میگیرد، شاید مشاوره با یک متخصصی در مورد اصطلاحات ، مفاهیم و کلمات تخصصی بتواند مفید واقع شود.
موسساتی مانند مترجمین ایران با سالها تجربه در امر مدیریت سفارشات ترجمه از طریق برگذاری آزمون های ورودی  آندسته از مترجمینی را می پذیرند که از کیفیت عملکرد آنان اطمینان کافی داشته باشند.

رتبه بدهید:

گفتگو با بهنوش بختیاری بازیگر سریال «خانه اجاره‌‌ای»

گفتگو با بهنوش بختیاری بازیگر سریال «خانه اجاره‌‌ای»

مشغله زیاد جایی برای خودم نگذاشته است
کمتر کسی است که حالا او را نشناسد و با بازی‌های شیرین او همراه نشده باشد. بهنوش بختیاری را بیشتر در کارهای طنز دیده‌ایم، طنزهای تلویزیونی و سینمایی.

از مجموعه شب‌های برره گرفته تا چارخونه و فیلم‌هایی چون تو و من، فاصله، ازدواج در وقت اضافه و… او این شب‌ها با سریال خانه اجاره‌ای مهمان شب‌‌های پاییزی مخاطبان شبکه سه سیما است. می‌گوید در این کار سعی کرده‌ام شخصیت عاقل‌تری را به نمایش بگذارم. با این حال، قضاوت نهایی به عهده مخاطبان است.

بهتر است از اینجا شروع کنیم که قبل از بازی در این سریال تا چه حد با شاهد احمدلو به عنوان یک کارگردان آشنا بودی؟
بازی در سریال خانه اجاره‌ای اولین تجربه همکاری من با شاهد احمدلو است. البته پیش از بازی در این سریال کارهای سینمایی و تلویزیونی او مانند موشی، چند می‌گیری گریه کنی و سریال سه‌دونگ، سه‌دونگ را دیده بودم و از سبک کارش خوشم می‌آمد. فکر می‌کنم کارهای شاهد احمدلو به نوعی مردمی است و خیلی فضای فانتزی ندارد. به همین دلیل وقتی بازی در این سریال به من پیشنهاد شد با کمال میل پذیرفتم.

آیا از ابتدا همین نقش برایت در نظر گرفته شده بود؟
بله، از ابتدا هم قرار بود من نقش دختر آقای لولایی را بازی کنم. البته نسبت به سایر بازیگران این سریال کمی دیرتر به گروه پیوستم چون همزمان سر کار دیگری بودم و نمی‌توانستم از روز اول با گروه همراه باشم.

تفریحی

چقدر نقش‌تان را دوست دارید، آیا این نقش نسبت به سایر نقش‌هایت تفاوت خاصی دارد؟
نقشم را در این کار دوست دارم و خیلی راحت توانستم با آن ارتباط برقرار کنم. به نظرم نسبت به سایر نقش‌های طنزم، دختر عاقل‌تر و معقول‌تری به نظر می‌رسد و شیطنت کارهای گذشته را ندارد.

آیا مخاطب هم توقع دارد که شما حالا عاقل‌تر از قبل در نقش‌هایتان ظاهر شوید؟
بله، دقیقا. چون فکر می‌کنم مخاطب باید متوجه شود که بهنوش بختیاری پس از این همه سال فعالیت هنری حالا نقش‌هایش کمی پخته‌تر شده‌ است و به نوعی حتی بهتر است بگویم رشد کرده‌ام. این شخصیت هم در این سریال، ‌شخصیت پیچیده و خاص نیست و اتفاقا خیلی هم واقعی است و تا جایی که متن به من اجازه بدهد سعی می‌کنم بار منطقی کار را به همراه طنز آن به دوش بگیرم تا مخاطب را خسته نکنم.

شما از جمله بازیگران طنزی هستید که در کارهایتان خیلی از بداهه استفاده می‌کنید و حتی در بعضی کارها خودتان برای خودتان دیالوگ می‌نویسید. در مورد سریال خانه‌ اجاره‌‌ای این مساله چگونه است؟
به نکته خوبی اشاره کردید. معمولا در کارهای هر شبی نمی‌شود تنها به متن بسنده کرده و حتما باید از بداهه استفاده کرد. برای همین در مورد این کار هم تا جایی که امکان دارد از بداهه استفاده و فکر می‌کنم اتفاقا بداهه‌پردازی یکی از نکاتی است که کار طنز شبانه را زنده‌تر و بامزه‌تر می‌کند و از این نظر مخاطب هم صداقت کار را بیشتر احساس می‌کند و با داستان و بازیگران همراه می‌شود و به نوعی همذات‌پنداری می‌کند. به هر حال اگر پیشنهادات‌مان در این مورد بداهه‌پردازی خوب باشد شاهد احمدلو آنها را نیز می‌پذیرد.

معمولا روزی چند ساعت سر کار هستید؟
۱۳، ۱۴ ساعت.

مگر از آنتن پخش عقب هستید؟
خیر. عقب نیستیم، اما اگر خوب کار نکنیم عقب می‌مانیم و آن وقت فشار کار بیشتر از این می‌شود.

به نظر شما طی این سال‌ها طنز تلویزیونی ما تا چه حد افت و خیز داشته است؟
سوال سختی پرسیدید. با توجه به محدودیت‌هایی که در طنز تلویزیونی بخصوص در مورد خانم‌ها وجود دارد، نمی‌توانم بگویم رشد زیادی کرده‌ایم، اما به هر حال همه ما داریم سعی خودمان را می‌کنیم، بخصوص اگر دقت کنید در سال‌های اخیر طنزهای تلویزیونی ما بیشتر از جنس آپارتمانی هستند و از این نظر دست عوامل برای سرگرم‌کردن بیشتر مخاطب بسته بوده، البته این را هم فراموش نکنید مخاطب امروز تلویزیون بشدت سختگیرتر و عمیق‌تر شده است و از دیدن هر کاری لذت نمی‌برد و براحتی می‌تواند گزینه و شبکه دیگری را برای خود انتخاب کند. بنابراین کار ما در عین شیرین‌بودن بسیار دشوار است.

آیا در مورد سریال خانه اجاره‌ای هم همین‌طور است؟ منظورم این است که تا چه حد هدف‌تان خنداندن مخاطب و جذب‌کردن اوست؟
اتفاقا ما در خانه اجاره‌ای سعی نکرده‌ایم در کل سریال مردم را بخندانیم و همه هدف‌مان این است که یک کار سرگرم‌کننده را به نمایش بگذاریم، چون اگر تنها هدف‌مان خنداندن مخاطب باشد بعد از چند قسمت حتما او را از دست خواهیم داد. طنز باید در عین شادکردن، تفکر‌برانگیز هم باشد و با زبان شیرین، مساله‌ای را هم برای مخاطب بازگو کند. در واقع سعی کرده‌ایم در این مجموعه یک طنز متفاوت و فکرشده را برای مخاطب به ارمغان بیاوریم که امیدوارم تا اینجای کار از این نظر موفق شده باشیم.

بازخورد مخاطبان این سریال را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
به دلیل مشغله کاری‌ام خیلی نمی‌توانم در جمع مردم باشم، اما با این حال طی این مدت پیام‌های خوبی از دوستانم و البته مخاطبان همیشگی‌ام دریافت کرده‌ام و از همین جا از تمام مخاطبانم خواهش می‌کنم اگر ضعفی در کار من می‌بینند حتما آن را با ۱۶۲ (روابط عمومی سازمان صدا و سیما)‌ در میان بگذارند و از این طریق به من کمک کنند که زودتر بتوانم نقاط ضعفم را پیدا کنم.

این مشغله کاری شما را اذیت نمی‌کند؟ اصلا فرصتی برای خود شما باقی می‌ماند؟
خودم هم چندان مایل نیستم تا این حد کار کنم و این مساله کاملا اتفاقی است. البته هر کاری هم که انجام‌ داده‌ام دلیلی برای آن داشته‌ام، ولی در نهایت این پرکاری تا حد زیادی خسته‌ام کرده است و به قول شما گاهی واقعا دلم برای خودم تنگ می‌شود.

چه وقت‌هایی از بازیگری خسته می‌شوید؟
وقتی شخصیتی که بازی می‌کنم تک‌بعدی است و حرفی هم برای گفتن ندارد در این صورت از کاری که می‌کنم دلزده می‌شوم.

شما با طنز عجین شده‌اید یا طنز با شما؟
نمی‌دانم؛ شاید هر دو، اما خیلی دوست دارم در کارهای ملودرام هم خودم را محک بزنم، البته نمی‌دانم مخاطبم هم من را می‌پذیرد یا خیر؟

وقتی در کاری بازی می‌کنید چقدر از شخصیت بهنوش بختیاری را وارد نقش می‌کنید؟
خیلی زیاد. این مساله باعث می‌شود نقشم طبیعی‌تر باشد و مصنوعی به نظر نرسد. به هر حال در بازیگری این کار را خواسته یا ناخواسته انجام می‌دهم.

به این موضوع اشاره کردید که دارید سعی‌ می‌کنید نقشتان جدی‌تر و معقول‌تر به نظر برسد. آیا این انتخاب دلیل خاصی دارد؟
بله. چون دوست ندارم مخاطبم فکر کند که من بازیگر تک‌بعدی هستم و همیشه دغدغه این موضوع را دارم که بتوانم روزی از کالبد این دختر شیطان و البته شیرین‌عقل خارج شوم و به یک پختگی دست پیدا کنم و در حال حاضر هم همه هدفم این موضوع است.

فکر می‌کنید در این راه موفق شوید؟
امیدوارم. این مساله دیگر به پیشنهاداتی که به من می‌شود و البته کارهایی که انتخاب می‌کنم برمی‌گردد.

قصد نهایی شما از حرفه بازیگری چیست؟
خیلی دوست دارم دنیای خودم را به دنیای دیگران منتقل کنم، آن هم به عنوان فردی که کارش هنر است.

کارهای بعدی شما که در آینده خواهیم دید؟
در حال حاضر که فیلم تو و من را روی پرده سینماها دارم که یک فیلم سرگرم‌کننده و مفرح است. در برنامه مسابقه رالی ایران هم به کارگردانی آرش معیریان حضور دارم. تمام تلاش خودم را می‌کنم که کتاب جدیدم با نام «ژیوار» را که به زبان کردی یعنی «زندگی دوباره» وارد بازار نشر کنم. اما چون در حال حاضر تمرکز ندارم، نمی‌توانم آن را تمام کنم و دیگر این که در آلبوم جدید مجید اخشابی به عنوان دکلمه‌خوان با ایشان همکاری داشته‌ام که در حال حاضر روزهای پایانی ضبط آن را سپری می‌کنیم. و در آخر هم این که از تهیه‌کنندگی سینما به طور کلی کناره‌گیری کردم چون این کار اصلا با روحیه من سازگار نیست. سال گذشته نیز تهیه فیلم سینمایی همسرم را به عهده داشتم امیدوارم هر چه زودتر بتوانم مجوز نمایش اکران آن را دریافت کنم.

تصاویر و حواشی حضور سحر قریشی و بازیگران در جشن پیراهن استقلال

 

تصاویر جدید از هدیه تهرانی و مهران مدیری در سری جدید «قلب یخی»

 

عکس هایی از عروسی گلزار و النازشاکردوست در یک فیلم عروسی

 

دو عکس متفاوت الناز شاکردوست با عروسک گوفی و در آمبولانس

 

تصاویر نرگس محمدی به همراه مادرش در کنسرت موسیقی

 

تصاویری از حضور هنرمندان در کنسرت بابک جهانبخش

 

تبلیغ فروشگاهی

مطالب مرتبط با این موضوع

اجباری اجباری، ایمیل شما هرگز منتشر نخواهد شد