رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

By registering with this blog you are also agreeing to receive email notifications for new posts but you can unsubscribe at anytime.


رمز عبور به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


کانال رسمی سایت تفریحی

دکه سایت


نظر سنجی

نظرسنجی

به نظر شما کدام سریال امسال ماه رمضان بهتر است؟

Loading ... Loading ...

کلیپ روز
logo-samandehi

تصاویری از فرش قرمز اختصاصی برای بازیگران دیر رسیده در جشنواره فجر

عکس از جشن تولد ۳۸ سالگی آزاده صمدی

مصاحبه از زندگی شخصی امیرحسین مدرس و همسر دومش

عکس همسر آزاده نامداری و دخترش گندم

عکس جدید مهناز افشار و دخترش لینانا

نامه عسل پورحیدری در شبکه اجتماعی پس از خاکسپاری پدر

عکسی جالب از تینا آخوندتبار با دستکش بوکس در حال ورزش

تصاویر تبلیغاتی الیکا عبدالرزاقی و همسرش امین زندگانی

رتبه بدهید:

کهنسال‌ترین درختان زمین + تصاویر

کهنسال‌ترین درختان زمین + تصاویر 
ادامه مطلب راببینید

درختان، کهنسال‌ترین موجودات زنده روی کره خاکی ما هستند که هزاران سال عمر دارند. دست کم ۵۰ درخت روی زمین وجود دارند که بیش از هزار سال عمر کرده‌اند، اما آیا شما قدیمی‌ترین درختان زمین را دیده‌اید؟

درخت‌ها از کهنسال‌ترین موجودات کره خاکی ما هستند. دست کم ۵۰ درخت روی زمین وجود دارند که بیش از هزار سال عمر کرده‌اند. به علاوه، ممکن است درختان کهنسالی وجود داشته باشند که ما هنوز آن‌ها را کشف نکرده‌ایم.

درختان به چند دلیل می‌توانند این همه طولانی عمر کنند. راز اول طول عمر آن‌ها،‌ سیستم آوندی بخش بخش آن‌هاست که باعث می‌شود بخشی از درخت بمیرد و بقیه بخش‌ها به حیات خود ادامه دهند. به علاوه بسیاری از درخت‌ها مانند ما پیر نمی‌شوند. برخی از کاج‌ها در سن ۳۰۰۰ سالگی،‌ همپای همنوعان ۱۰۰ ساله خود به رشد ادامه می‌دهند. این کاج‌ها بر خلاف حیوانات، دچار جهش ژنتیکی در سلول‌هایشان نمی‌شوند.

برخی از گیاهان با ایجاد کلونی یا مجموعه‌ای از شاخه‌های یکسان از لحاظ ژنتیکی با زمان مقابله می‌کنند. بدین ترتیب،‌ مرگ یک شاخه به معنای مرگ کل موجود زنده نخواهد بود. کلونی‌های بزرگ می‌توانند تک‌تک شاخه‌های فراوانی داشته باشند،‌ اما همگی به صورت یک شبکه، از ریشه‌های واحدی استفاده می‌نمایند. در این گزارش تصویری با برخی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین درختان دنیا آشنا می‌شویم.


 


کهنسال‌ترین درختان زمین + تصاویر www.TAFRIHI.com
پاندو


در واقع پاندو مجموعه‌ای از کلونی‌های صنوبر لرزان است که در یوتای آمریکا قرار دارد. این کلونی ۱۰۵ هکتاری،‌ در حقیقت از مجموعه‌ای از درخت‌هایی تشکیل شده که همگی از نظر ژنتیکی یکسان هستند و به یک سیستم ریشه‌ای متصلند. این صنوبر لرزان غول پیکر دست کم ۸۰،۰۰۰ سال پیش متولد شده،‌ زمانی که اجداد ما هنوز در آفریقا به سر می‌بردند. برخی حتی عمر این درختزار را ۱ میلیون سال تخمین زده‌اند که در این صورت،‌ عمر پاندو به ۸۰۰،۰۰۰ سال برمی‌گردد. پاندو همچنین با ۶،۶۱۵ تن وزن، سنگین‌ترین موجود زنده کره زمین هم محسوب می‌شود.


 


 


کهنسال‌ترین درختان زمین + تصاویر www.TAFRIHI.com
متوشالح


کهنسال‌ترین تک درخت زمین، در ارتفاع ۱۰،۰۰۰فوتی (حدود ۳ کیلومتری) بالاتر از سطح دریا در جنگل ملی اینیو،‌ واقع در کالیفرنیا زندگی می‌کند. این درخت ۴،۷۶۵ ساله،‌ وقتی اولین اهرام مصر ساخته می‌شدند، ۱۰۰ ساله بود. این درخت عجیب در میان همنوعان هزارساله خود در درختزاری به نام جنگل باستانی‌ها قرار گرفته است. جنگلبانان برای محافظت از آن،‌ محل دقیقش را افشا نمی‌کنند،‌ اما درختی که در این تصویر می‌بینید باید خود متوشالح باشد.


 


 


کهنسال‌ترین درختان زمین + تصاویر www.TAFRIHI.com
سرو زرتشتی ( سرو ابرکوه)


این درخت سرو غول پیکر در ابرکوه ایران زندگی می‌کند. درخت همیشه سبزی که ۴،۰۰۰ تا ۴،۵۰۰ سال سن دارد و تقریبا همسن استونج انگلستان است. سرو زرتشتی احتمالا کهنسال‌ترین موجودی است که در آسیا وجود دارد و یک پدیده ملی در ایران به شمار می‌آید. ارتفاع این درخت به ۸۲ فوت (۲۵ متر)‌ و محیط ساقه آن به ۸/۳۷ فوت (۵/۱۱متر) می‌رسد.


 


 


کهنسال‌ترین درختان زمین + تصاویر www.TAFRIHI.com
سرخدار لانگرنیو


این یک سرخدار معمولی است که در طول عصر برنز بریتانیا در لانگرنیو واقع در ولز جوانه زده است و حالا بین ۳،۰۰۰ تا ۴،۰۰۰ سال سن دارد. سرخدارها معمولا عمر طولانی دارند، ‌چون شاخه‌های جدید با تنه اصلی درخت آمیخته می‌شوند و جزیی از آن می‌شوند. بنابراین وقتی تنه اصلی می‌میرد،‌ این شاخه‌ها به زندگی ادامه می‌دهند. همچنین ریشه‌های این شاخه‌های جدید،‌ می‌توانند درون ریشه اصلی رشد کنند یا در نزدیکی آن درون خاک فرو بروند.


 


 


کهنسال‌ترین درختان زمین + تصاویر www.TAFRIHI.com
درخت الرس


این درخت باشکوه همیشه سرسبز در سال ۱۹۹۳/ ۱۳۷۲ در بیشه‌ای درون کوه‌های آند در جنوب مرکزی شیلی کشف شد. دانشمندان بر اساس حلقه‌های درخت،‌ سن آن را ۳،۶۲۰ سال تخمین زده‌اند. با وجود این که این سروهای پاتاگونیایی می‌توانند تا ۱۵۰ فوت (۷/۴۵ متر)‌ ارتفاع داشته باشند،‌ تنها در سال یک میلیمتر رشد می‌کنند و بدین ترتیب می‌توانند سالیان سال به رشد خود ادامه دهند. سرو زرتشتی و سرخدار لانگرنیو کهنسال‌تر هستند،‌ اما درخت الرس دومین درخت کهنسالی است که سنش به دقت تعیین شده است.


 


 


کهنسال‌ترین درختان زمین + تصاویر www.TAFRIHI.com
سناتور


سناتور یک سرو غول پیکر کچل است که در پارک بزرگ درخت فلوریدا،‌ واقع در منطقه‌ای شبه‌استوایی در میان نخل‌های خرما قرار گرفته است. سناتور بزرگ‌ترین درختی است که در شرق رودخانه می‌سی‌سی‌پی زندگی می‌کند. ۱۲۵ فوت (۳۸ متر) ارتفاع و در حدود ۳،۵۰۰ سال سن دارد.


 


 


کهنسال‌ترین درختان زمین + تصاویر www.TAFRIHI.com
جومون سوگی


این یک کریپتومریا (نوعی سرو) است که با ۸۳ فوت ارتفاع (۲۵ متر)‌ و ۵۳ فوت (۱۶ متر)‌ محیط تنه،‌ بلندترین درخت از رسته کاج‌مانندها در ژاپن است. جومون سوگی در جنگلی مه‌آلود و قدیمی در دامنه‌های رو به شمال بلندترین کوه جزیره یاکوشیما واقع در ژاپن زندگی می‌کند. بر اساس حلقه‌ها، این درخت دست کم ۲،۰۰۰ سال عمر دارد. حتی برخی سن آن را تا ۷،۰۰۰ سال برآورد کرده‌اند.


 


 


کهنسال‌ترین درختان زمین + تصاویر www.TAFRIHI.com
ژنرال شرمان


این سرخ‌ چوب (از خانواده کاج) بلند قامت، ۲۷۵ فوت (۸/۸۳ متر) یعنی معادل یک ساختمان ۲۷ طبقه ارتفاع دارد و محیطش به ۶/۱۰۲ فوت (۳۱ متر)‌ می‌رسد. بنابراین از نظر اندازه،‌ ژنرال شرمان از همه درخت‌های شناخته شده دنیا بزرگ‌تر است. این درخت در پارک ملی سرخ چوب واقع در کالیفرنیا زندگی می‌کند. دانشمندان سن آن را ۲،۳۰۰ تا ۲،۷۰۰ سال تخمین زده‌اند.


 


 


کهنسال‌ترین درختان زمین + تصاویر www.TAFRIHI.com
ته‌ماتوا ناهر


این یک درخت کائوری (کاج بلند زلاندنو که از صمغ آن برای روغن جلا استفاده می‌شود- م) غول پیکر است که در جنگل بارانی بسیار قدیمی وای‌پوآ واقع در زلاندنو زندگی می‌کند. تصور می‌شود که این درخت حدود ۲،۰۰۰ سال سن داشته باشد. با محیط تنه ۵/۵۲ فوتی (۱۶ متری) می‌توان آن را چاق‌ترین درخت زلاندنو دانست. ته‌ماتوا ناهر در زبان مائوری یعنی پدر جنگل. این درخت در طوفان سال ۲۰۰۷/ ۱۳۸۶ بسیار آسیب دید.


 


 


کهنسال‌ترین درختان زمین + تصاویر www.TAFRIHI.com
سرو کوهی ژاردین


این سرو کوهی در جنگل ملی کش واقع در یوتا زندگی می‌کند و تصور می‌شد که در حدود ۳،۲۰۰ سال سن دارد. اما نمونه‌هایی که از آن گرفته شده،‌ سن آن را تا ۱،۵۰۰ سال کاهش داده است. سرو کوهی ژاردین ۴۰ فوت (۱۲ متر)‌ ارتفاع و ۲۴ فوت (۷ متر) محیط تنه دارد.


 


 


کهنسال‌ترین درختان زمین + تصاویر www.TAFRIHI.com
کانگیگن


این بلوط باستانی پر گره،‌ دور از جنگل شمالی جگرسپریس در دانمارک واقع شده است. دانشمندان سن این پادشاه بلوط‌ها را بین ۱،۵۰۰ تا ۲،۰۰۰ سال تخمین زده‌اند که آن را مدعی عنوان قدیمی‌ترین تک درخت شمال اروپا می‌سازد. چنین تصور می‌شود که کانگیگن در ابتدا در یک مرتع باز جوانه زده است و حالا نزدیک شدن سایر درختان دارد آن را از بین می‌برد.


 


 


کهنسال‌ترین درختان زمین + تصاویر www.TAFRIHI.com
تیکوی پیر


این صنوبر نروژی پیر ۱۶ فوتی (۸/۴ متری) در کوهستان فولوفالت سوئد زندگی می‌کند. با ۹،۵۵۰ سال سن، تیکوی پیر قدیمی‌ترین درخت کلونی تک ساقه‌ای است و تنها اندک زمانی بعد از کنار رفتن کوه‌های یخی آخرین عصر یخبندان از اسکاندیناوی،‌ ریشه کرده است. دانشمندان برای پی بردن به سن این صنوبر پیر،‌ سن کربن موجود در ریشه‌هایش را بررسی کرده‌اند. آب و هوای سخت برای هزاران سال،‌ تیکوی پیر را در حد یک بوته نگه داشت اما با گرم‌تر شدن هوا در قرن اخیر،‌ این بوته به یک درخت بلند تبدیل شده است. کاشف آن، کولمن، زمین‌شناس بود و نام سگ مرده‌اش را روی آن نهاد.

تصاویر جدید بنیامین بهادری در کنار زن سال هند

تصاویر و حواشی حضور سحر قریشی و بازیگران در جشن پیراهن استقلال

عکسی جدید از آنا نعمتی و برادرش در رستوران

تصاویر جدید از هدیه تهرانی و مهران مدیری در سری جدید «قلب یخی»

عکس هایی از عروسی گلزار و النازشاکردوست در یک فیلم عروسی

دو عکس متفاوت الناز شاکردوست با عروسک گوفی و در آمبولانس

تصاویر نرگس محمدی به همراه مادرش در کنسرت موسیقی

تصاویری از حضور هنرمندان در کنسرت بابک جهانبخش

تبلیغ فروشگاهی

مطالب مرتبط با این موضوع

اجباری اجباری، ایمیل شما هرگز منتشر نخواهد شد