رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

By registering with this blog you are also agreeing to receive email notifications for new posts but you can unsubscribe at anytime.


رمز عبور به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


کانال رسمی سایت تفریحی

دکه سایت


نظر سنجی

نظرسنجی

به نظر شما کدام سریال امسال ماه رمضان بهتر است؟

Loading ... Loading ...

کلیپ روز
logo-samandehi

تصاویری از فرش قرمز اختصاصی برای بازیگران دیر رسیده در جشنواره فجر

عکس از جشن تولد ۳۸ سالگی آزاده صمدی

مصاحبه از زندگی شخصی امیرحسین مدرس و همسر دومش

عکس همسر آزاده نامداری و دخترش گندم

عکس جدید مهناز افشار و دخترش لینانا

نامه عسل پورحیدری در شبکه اجتماعی پس از خاکسپاری پدر

عکسی جالب از تینا آخوندتبار با دستکش بوکس در حال ورزش

تصاویر تبلیغاتی الیکا عبدالرزاقی و همسرش امین زندگانی

رتبه بدهید:

پنج رنج زنانه

از آنجا که هیچ تضمینی برای برخورداری از عمر طولانی وجود ندارد و سلامت و بیماری، هر دو در کنار هم وجود دارند محققان معتقدند با داشتن اطلاعات کافی درباره وضعیت سلامت و بیماری، احتمال سالم زیستن و عمر طولانی، بیشـتر و بیشتر می‌شود.

بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان پستان، پوکی استخوان، افسردگی و بیماری‌های سیستم ایمنی مهم‌ترین بیماری‌هایی هستند که گریبانگیر زنان شده و موجب نگرانی آنها می‌شوند. از این رو به منظور افزایش دستیابی به اطلاعات مربوط به سلامت، به زنان توصیه می‌شود برخی نکات را به خاطر سپرده و در موارد ضروری با پزشک خانواده مشورت کنند.

خانم‌ها خوب می‌دانند چه زمان احساس شادابی و سلامت دارند و چه زمان احساس بد، همچنین به خوبی می‌دانند چه چیزی باعث نگرانی و اضطراب آنها می‌شود. بنابراین بهتر است با افزایش آگاهی، از مراجعه‌های بیهوده به پزشک خودداری کنند و زمانی که ضرورت دارد حتما به پزشک مراجعه کنند.

از آنجا که هیچ تضمینی برای برخورداری از عمر طولانی وجود ندارد و سلامت و بیماری، هر دو در کنار هم وجود دارند محققان معتقدند با داشتن اطلاعات کافی درباره وضعیت سلامت و بیماری، احتمال سالم زیستن و عمر طولانی، بیشـتر و بیشتر می‌شود.

بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان پستان، پوکی استخوان، افسردگی و بیماری‌های سیستم ایمنی مهم‌ترین بیماری‌هایی هستند که گریبانگیر زنان شده و موجب نگرانی آنها می‌شوند. از این رو به منظور افزایش دستیابی به اطلاعات مربوط به سلامت، به زنان توصیه می‌شود برخی نکات را به خاطر سپرده و در موارد ضروری با پزشک خانواده مشورت کنند.

خانم‌ها خوب می‌دانند چه زمان احساس شادابی و سلامت دارند و چه زمان احساس بد، همچنین به خوبی می‌دانند چه چیزی باعث نگرانی و اضطراب آنها می‌شود. بنابراین بهتر است با افزایش آگاهی، از مراجعه‌های بیهوده به پزشک خودداری کنند و زمانی که ضرورت دارد حتما به پزشک مراجعه کنند.

بیماری‌های قلبی- عروقی بیماری‌های قلبی- عروقی عامل نگرانی و مرگ بسیاری از زنان است. به گزارش مرکز کنترل بیماری‌های قلبی- عروقی و به گفته محققان مرکز ملی بهداشت آمریکا، مشکل اصلی، مرگ زودرس و ناتوانی‌های به جا مانده از این بیماری‌ها ست. تنگی نفس، ناتوانی هنگام قدم زدن و راه رفتن و یا از پله بالا و پایین رفتن از عوارض ابتلا به این بیماری است که موجب نگرانی بسیاری از زنان می شود. اگرچه مردان بیش از زنان در اثر بیماری‌های قلبی می‌میرند، اما تعداد مرگ‌ومیر زنان به‌دلیل ابتلا به این بیماری نیز کم نیست. بیماری‌های قلبی در زنان معمولا دیرتر تشخیص داده می‌شود و بالطبع رسیدگی و کمک به آنها نیز ممکن است در شرایطی باشد که بیماری پیشرفت کرده است. علائم بیماری‌های قلبی در زنان و مردان متفاوت است و معمولا زنان دچار علائم کلاسیک و معمول بیماری‌های قلبی نمی‌شوند، از این رو دیرتر به پزشک مراجعه می‌کنند و فرآیند درمان در آنها طولانی‌تر می‌شود. علائمی مثل درد قفسه‌سینه، در مردان بیشتر دیده می‌شود اما شکایات از درد شانه، تهوع و استفراغ و تنگی نفس در هر دو جنس به گونه‌ای متفاوت ظاهر می‌شود

. عوامل خطر بیماری‌های قلبی شامل موارد زیر است: افزایش سن جنس مذکر وراثت؛ افرادی که تاریخچه خانوادگی مثبت از بیماری قلبی دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. سیگار کشیدن کلسترول بالا فشار خون بالا نداشتن فعالیت فیزیکی و کم‌تحرکی چاقی و اضافه وزن دیابت هرچه زنان کمتر به این عوامل توجه کنند، پیامد و خطرات سکته و بیماری‌های قلبی در آنان بیشتر و شدیدتر می‌شود. اگرچه با تعدیل شیوه زندگی و انجام ورزش و برنامه غذایی سالم، زنان می‌توانند از خطرات این بیماری بکاهند.

سرطان پستان سرطان پستان یکی از شایع‌ترین سرطان‌های زنانه است. این بیماری بعد از سرطان ریه، دومین عامل مرگ در بسیاری از زنان است. به گفته محققان، ترس زیاد از سرطان پستان باعث می‌شود برخی خانم‌ها از مراجعه به پزشک برای غربالگری و انجام معاینه خودداری کند. بسیاری از زنان از اینکه تحت عمل ماستکتومی (برداشتن پستان) قرار بگیرند، بسیار نگران و مضطرب می‌شوند درحالی که ممکن است اصلا نیازی به این کار نباشد. به گفته انجمن پزشکی زنان امریکا، امروزه درمان‌های متعددی برای سرطان پستان وجود دارد و لا‌زم است زنان آگاهی و اطلاعات خود را درباره سرطان پستان افزایش دهند. به این ترتیب از نگرانی‌های آنها هنگام انجام معاینه‌ها و یا حتی جراحی کاهش می‌یابد. انجمن سرطان امریکا فهرست زیر را از عوامل خطر سرطان پستان معرفی می‌کند: زن بودن افزایش سن ژن‌ها، نزدیک ۵ تا ۱۰ درصد سرطان پستان مربوط به جهش و تغییر شکل ژن‌هاست. تاریخچه خانوادگی مثبت از این بیماری در خود یا اعضای خانواده. زنان سفیدپوست نسبت به سیاه‌پوستان بیشتر در معرض خطر سرطان پستان هستند. نمونه‌برداری غیرطبیعی در سنین پایین اشعه‌درمانی قاعدگی زودرس پیش از ۱۲ سالگی و یا یائسگی بعد از ۵۵ سالگی زایمان نکردن و بچه‌دار نشدن بعضی از داروها مثل دی‌اتیل استرادیول مصرف الکل رژیم غذایی بد و ضعیف چاقی انجمن سرطان امریکا به زنان توصیه می‌کند وزن خود را کنترل کنند، ورزش کنند، سیگار را ترک کرده و به طور منظم به پزشک مراجعه کنند. پزشک با انجام غربالگری و آموزش‌های صحیح معاینه، بیماری را در مراحل اولیه تشخیص می‌دهد و زنان را از نگرانی‌های بیهوده آگاه می‌کند. به گفته محققان، مبتلا‌ نبودن مادر به سرطان پستان، موجب ایمنی کامل دختران نمی‌شود و داشتن عوامل خطر در زنان احتمال ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهد.

پوکی استخوان به محض اینکه سن زنان افزایش می‌یابد، دردهای استخوانی آنها را آزار می‌دهد. ۶۸ درصد از زنان به پوکی استخوان مبتلا هستند در صورتی که این بیماری قابل پیشگیری است. پیشگیری از پوکی استخوان معمولا از دوران کودکی و نوجوانی باید شروع شود. مصرف لبنیات کم‌چرب و شیر و فعالیت فیزیکی در دوران جوانی نقش بسیار مهمی در پیشگیری از گسترش این بیماری دارد. اما هیچ زمانی برای افزایش توده استخوانی، قوی‌ شدن آنها و پیشگیری از شکستگی استخوان دیر نیست. عوامل خطر افزایش پوکی استخوان شامل موارد زیرند: جنس مونث افزایش سن تاریخچه خانوادگی مثبت اضطراب استفاده از داروهایی مانند گلوکورتیکواستروئیدها و ضد تشنج‌ها استخوان‌بندی لاغر و کوچک نژاد؛ زنان آسیایی بیشتر در معرض خطر هستند هورمون‌های جنسی، قاعدگی نامنظم و فقدان استروژن به دنبال یائسگی از عوامل خطرند. کمبود ویتامین D و کلسیم در رژیم غذایی نشستن به مدت طولانی و نداشتن تحرک سیگار کشیدن مصرف الکل در صورتی که به یک یا چند عامل خطر پوکی استخوان مبتلا هستید، با پزشک صحبت کنید و درباره راه‌های پیشگیری از این بیماری از او راهنمایی بخواهید.

افسردگی به گفته موسسه ملی بهداشت روان، ۱۲ میلیون زن هر ساله مبتلا به افسردگی می‌شوند. زنان بیشتر از مردان در طول دوره زندگی افسردگی را تجربه می‌کنند. زنان معمولا برای رفع تنهایی و دوری از افسردگی نیاز بیشتری به برقراری روابط اجتماعی دارند. گاهی اوقات، تغییرات هورمونی و بعضی بیماری‌ها و یا حتی بارداری و دوران بعد از زایمان و یائسگی از عوامل شروع افسردگی و یا تشدید آن هستند. سایر عوامل خطر برای افسردگی عبارتند از: دوره‌های افسردگی قبلی تاریخچه خانوادگی افسردگی تاریخچه مثبت مشکلات قلبی بیماری‌های مزمن مشکلات ازدواج مصرف مواد مخدر استفاده از داروهایی که موجب تشدید افسردگی می‌شود مانند داروهای ضد فشار خون و یا ضد صرع حوادث پر استرس زندگی مثل از دست دادن شغل و یا مرگ اقوام بیماریی‌هایی مثل کم‌خونی و یا مشکلا‌ت تیروئید جراحی یا بیماری‌های اخیری که به آن مبتلا شده باشیم تاریخچه سوء استفاده جنسی و یا فیزیکی در دوران کودکی نگرانی و اضطراب بیش ا ز حد اختلال در غذا خوردن شرکت در فعالیت‌های اجتماعی، کارکردن وحتی عشق ورزیدن به اقوام و خانواده می‌توانند از عوامل موثر در کاهش خطر افسردگی باشند. بهبود روابط اجتماعی در زنان و مردان یکی از عوامل مهم در کاهش افسردگی و افزایش سلامت روانی است.

بیماری‌های خود ایمنی بیماری‌های سیستم ایمنی (اتوایمیون) گروهی از بیماری‌ها هستند که دستگاه ایمنی بدن علیه خود بدن برخاسته و سلامت بدن و بافت‌ها را به خطر می‌اندازند. بیش از ۸۰ بیماری سیستم ایمنی وجود دارد که لوپوس، ام‌اس و دیابت نوع یک از مهم‌ترین آنهاست. بر اساس گزارش انجمن بیماری‌‌های سیستم ایمنی، ۷۵ درصد بیمار‌ی‌های سیستم ایمنی در زنان اتفاق می‌افتد و این بیماری‌ها عامل بسیاری از ناتوانی‌ها در زنان هستند. به گفته این محققان اگر چه هنوز علت دقیق بیماری‌های سیستم ایمنی مشخص نیست اما عوامل ژنتیک، هورمون و محیط در ابتلای افراد به این بیماری نقش دارد. بهتر است زنان برای تشخیص نهایی بیماری‌های سیستم ایمنی با پزشکان متعدد مشورت کنند.

تصاویر جدید بنیامین بهادری در کنار زن سال هند

تصاویر و حواشی حضور سحر قریشی و بازیگران در جشن پیراهن استقلال

عکسی جدید از آنا نعمتی و برادرش در رستوران

تصاویر جدید از هدیه تهرانی و مهران مدیری در سری جدید «قلب یخی»

عکس هایی از عروسی گلزار و النازشاکردوست در یک فیلم عروسی

دو عکس متفاوت الناز شاکردوست با عروسک گوفی و در آمبولانس

تصاویر نرگس محمدی به همراه مادرش در کنسرت موسیقی

تصاویری از حضور هنرمندان در کنسرت بابک جهانبخش

تبلیغ فروشگاهی

مطالب مرتبط با این موضوع

اجباری اجباری، ایمیل شما هرگز منتشر نخواهد شد