رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

By registering with this blog you are also agreeing to receive email notifications for new posts but you can unsubscribe at anytime.


رمز عبور به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


کانال رسمی سایت تفریحی

دکه سایت


نظر سنجی

نظرسنجی

به نظر شما کدام سریال امسال ماه رمضان بهتر است؟

Loading ... Loading ...

کلیپ روز
logo-samandehi

تصاویری از فرش قرمز اختصاصی برای بازیگران دیر رسیده در جشنواره فجر

عکس از جشن تولد ۳۸ سالگی آزاده صمدی

مصاحبه از زندگی شخصی امیرحسین مدرس و همسر دومش

عکس همسر آزاده نامداری و دخترش گندم

عکس جدید مهناز افشار و دخترش لینانا

نامه عسل پورحیدری در شبکه اجتماعی پس از خاکسپاری پدر

عکسی جالب از تینا آخوندتبار با دستکش بوکس در حال ورزش

تصاویر تبلیغاتی الیکا عبدالرزاقی و همسرش امین زندگانی

رتبه بدهید:

هشدار «شب عید» به خریداران مسکن

طی چند روز گذشته موارد متعددی گزارش شده که حکایت از «به هم خوردن یک طرفه قولنامه های خرید مسکن» دارد، به طوری که خریدارانی که با پیش پرداخت در زمان تنظیم قولنامه، امید داشتند چند روز بعد با پرداخت کامل، قولنامه را به مبایعه نامه تبدیل کنند، ناگهان با انصراف فروشنده مواجه شده اند.

در این موارد، خریداران مسکن با امضای قولنامه و پرداخت حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد ارزش معامله به فروشنده ملک، امیدوار می شوند که بعد از یکی دو هفته بتوانند کل مبلغ خرید را به فروشنده پرداخت کنند و ملک را تحویل بگیرند، اما درست یک هفته بعد از نوشتن قولنامه، از بنگاه مسکن با آنها تماس گرفته می شود که فروشنده منصرف شده و دیگر حاضر به فروش نیست. این خریداران زیان دیده همچنین زمانی که برای دریافت جریمه ناشی از به هم زدن معامله، از فروشنده طلب غرامت می کنند متوجه می شوند در قولنامه ای که امضا کرده اند حق هر نوع «اخذخسارت» از خریدار سلب شده است!

چنین رفتار تازه ای در بازار معاملات مسکن حاکی است: همزمانی رونق شب عید، خرید آپارتمان و افزایش قیمت سکه و ارز، باعث شده برخی از دارندگان ملک مسکونی به بهانه فروش آپارتمان شان، مبالغی را از متقاضیان خرید دریافت کرده و در مدت کوتاه، اقدام به خریدوفروش سکه و ارز کنند و سپس با اعلام انصراف از فروش اصل پول متقاضی را به او برگردانند. این افراد فرصت طلب با سوءاستفاده از بی اطلاعی خریداران مسکن نسبت به محتوای قولنامه و مبایعه نامه، به گونه ای عمل می کنند که خریدار بعد از لغو یک طرفه قولنامه در بهترین حالت بتواند فقط اصل پول خود را دریافت کند.

در حال حاضر شیوه رایج برای خرید مسکن به این صورت است که متقاضی خرید بعد از انتخاب نهایی ملک، در بنگاه مسکن مبلغ اندکی را به فروشنده پرداخت می کند تا فرصت پیدا کند مابقی پول را از طریق اخذ وام یا فروش کالاهای سرمایه ای خود، تامین کند. به این ترتیب، اجتناب از پیش پرداخت عملا شدنی نیست، اما مسیر امن تری وجود دارد که اگر توسط خریداران مسکن رعایت شود، این افراد می توانند از خرید قولنامه ای اطمینان پیدا کنند و اجازه انصراف از فروش را نیز از فروشنده سلب کنند.

متن مبایعه نامه را کامل بخوانید

به خریداران شب عید در بازار مسکن توصیه می شود قبل از تنظیم قولنامه، ابتدا متن قرارداد را کامل بخوانند. در ماده ۶ مبایعه نامه، بندی وجود دارد که در آن نوشته شده است: «در صورتی که عدم اجرای تعهد از جانب فروشنده باشد وی مکلف است به ازای هر روز تاخیر مبلغ … ریال به عنوان خسارت تاخیر اجرای تعهد به طرف مقابل پرداخت کند.» خریدار و فروشنده ملک باید بعد از تفاهم بر سر یک عدد مشخص به عنوان جریمه، آن عدد را در قسمت خالی ماده۶ بنویسند که معمولا بنگاهی ها این عدد را ۵۰ هزار تومان پیشنهاد می کنند. اما نکته جالب اتفاقات اخیر در بازار معاملات مسکن این بوده که فروشنده ملک، در قسمت خالی ماده ۶ به جای آنکه مبلغی را بنویسد، آن را لاک گرفته است!

پیش پرداخت را نقدی ندهید چک بدهید

زمانی که فروشنده اعلام انصراف می کند معمولا در بیان علت انصراف به خریدار می گوید تصمیم دارد واحدمسکونی را به یکی از اقوامش واگذار کند! به این ترتیب هیچ وقت مشخص نمی شود که مالک واحدمسکونی فروشی در چند روزی که مبلغ پیش پرداخت در دستش بوده، با این پول چه کار کرده است. آیا با آن، سکه خرید وفروش کرده است؟ آیا مبلغ دریافتی را در بانک سپرده گذاری کرده است؟

بنابراین به خریداران مسکن توصیه می شود مبلغ پیش پرداخت را حتما در قالب چک بانکی، به فروشنده پرداخت کنند تا در صورت انصراف فروشنده از ادامه معامله، او موظف شود اصل چک را پس دهد. در این حالت اگر فروشنده به جای بازگرداندن چک اولیه، پول نقد یا چک تازه ای به خریدار ارائه کند، محرز است که او با پول دریافتی طی این مدت، استفاده اقتصادی انجام داده است.

تصاویر جدید بنیامین بهادری در کنار زن سال هند

تصاویر و حواشی حضور سحر قریشی و بازیگران در جشن پیراهن استقلال

عکسی جدید از آنا نعمتی و برادرش در رستوران

تصاویر جدید از هدیه تهرانی و مهران مدیری در سری جدید «قلب یخی»

عکس هایی از عروسی گلزار و النازشاکردوست در یک فیلم عروسی

دو عکس متفاوت الناز شاکردوست با عروسک گوفی و در آمبولانس

تصاویر نرگس محمدی به همراه مادرش در کنسرت موسیقی

تصاویری از حضور هنرمندان در کنسرت بابک جهانبخش

تبلیغ فروشگاهی

مطالب مرتبط با این موضوع

اجباری اجباری، ایمیل شما هرگز منتشر نخواهد شد