رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

By registering with this blog you are also agreeing to receive email notifications for new posts but you can unsubscribe at anytime.


رمز عبور به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


کانال رسمی سایت تفریحی

دکه سایت


نظر سنجی

نظرسنجی

به نظر شما کدام سریال امسال ماه رمضان بهتر است؟

Loading ... Loading ...

کلیپ روز
logo-samandehi

تصاویری از فرش قرمز اختصاصی برای بازیگران دیر رسیده در جشنواره فجر

عکس از جشن تولد ۳۸ سالگی آزاده صمدی

مصاحبه از زندگی شخصی امیرحسین مدرس و همسر دومش

عکس همسر آزاده نامداری و دخترش گندم

عکس جدید مهناز افشار و دخترش لینانا

نامه عسل پورحیدری در شبکه اجتماعی پس از خاکسپاری پدر

عکسی جالب از تینا آخوندتبار با دستکش بوکس در حال ورزش

تصاویر تبلیغاتی الیکا عبدالرزاقی و همسرش امین زندگانی

رتبه بدهید:

نگاهی به فیلم «انتهای خیابان هشتم»

با دیدن نهمین فیلم علیرضا امینی ناخودآگاه تصویر فیلم بسیار خوب دارن آرنوفسکی،» سوگ نامه ای برای یک رؤیا « به ذهن خطور می کند. سازنده « استشهادی برای خدا»،»دانه های ریز برف»،و… به نظر می رسد تصمیم داشته بازهم همان مسیر فیلم موفق قبلی اش» هفت دقیقه تا پاییز» را طی کند. با این حال نگارنده معتقد است «انتهای خیابان هشتم» اثری ضعیف تر از «هفت دقیقه تا پاییز» است.

نیلوفر به کمک بهرام و موسی، سه روز زمان دارد تا پول دیه را برای رهایی سعید (برادر نیلوفر) از طناب دار جور کنند و قرار است اتفاقاتی که در مسیر جور کردن این پول برای آنها می افتد داستان « انتهای خیابان هشتم» را تشکیل دهد. این فیلم هم به مثابه «هفت دقیقه تا پاییز» با یک بحران یا اتفاق تلخ شروع می شود سپس تلاش کاراکترها را برای حل بحران می بینیم و در نهایت شکست آن ها در این بحران که خودش بحران های عظیم تری بوجود می آورد.یعنی یک اتفاق تلخ، آغازگر اتفاقات فیلم است در میانه راه روزنه های امیدی برای زدودن این تلخی ها به چشم می خورد و تماشاگر امیدوار به ختم به خیر شدن مشکلات می شود اما در نهایت با کلکسیونی از اتفاقات تلخ همه چیز پایان می یابد.

فیلم امینی ایده بسیار خوبی دارد که خیلی جای کار داشت اما نکات و گره های مبهمی در قصه وجود دارد که جذابیت ایده اصلی را زیر سؤال می برد و باعث می شود تماشاگر نتواند به خوبی با قصه ارتباط برقرار و با شخصیت ها همذات پنداری کند. بعلاوه اینکه به نظر می رسد فیلمساز برای بیان علت تلاش بهرام و نیلوفر جهت بدست آوردن پول هم به نوعی تعلل می کند. در حین درگیری شخصیت ها برای بدست آوردن پول، چند داستانک فرعی به کار اضافه شده است و این داستانک ها به هم پیوند می خورند تا ما را به پایان فیلم برسانند.

از همان یک سوم آغازین فیلم اگر بخواهیم یک مقایسه اجمالی بین فیلمنامه امینی و باغبانی با فیلمنامه خوب نادری در « کیفر» حسن فتحی که دارای قصه تا حدودی مشابه با « انتهای خیابان هشتم» است بکنیم تفاوت ها عیان می شود. یک شروع ضعیف و پر از ابهام برای «انتهای خیابان هشتم» در مقابل شروع خوب « کیفر» که در همان فصل های آغازین پاسخگوی تمام سؤالاتی است که ممکن است به ذهن بیننده خطور کند از جمله علت قتل یا انگیزه قاتل از قتل، مشخص بودن شکات و…

توان و جذابیت قصه گویی در « انتهای خیابان هشتم» از « هفت دقیقه تا پاییز» کمتر است و البته از لحاظ ریتم، ریتم این فیلم امینی از قبلی تندتر است و فضایش هم از قبلی تلخ تر و ملتهب تر .

موقعیت هایی پر از التهاب و تلخی برای شخصیت ها رقم می خورد تا تماشاگر با آنها ارتباط برقرار کند اما در کنار این موقعیت های آشفته، اولا ما نمی توانیم یک خلاصه داستان واضح و روشن از این فیلم ارائه دهیم بعلاوه اینکه معتقدم اصلا قصه ای شکل نمی گیرد و صرف داشتن سه شخصیت و یک انگیزه پول جور کردن، نمی توان گفت این فیلم یک خط داستانی مشخص و روشن دارد.پر واضح است که خط روایت داستان «انتهای خیابان هشتم» دارای نقص ها و ابهاماتی است و این خودش یعنی عقبگرد امینی نسبت به «هفت دقیقه تا پاییز». هر چه باشد در آن فیلم تکلیفمان با قصه کاملا روشن بود.با شخصیت پردازی اش مشکل دارم و هنوز هم برای من این سؤال خیلی مهم است که چرا نیلوفر ِ اول قصه که در مقابل خواسته آن مرد قاطعانه واکنش نشان می دهد و شرافتش را زیر سؤال نمی برد در انتهای قصه، صد و هشتاد درجه تغییر می کند؟ شاید تنها توجیهمان این باشد که چون دیگر زمانی برای جور کردن پول دیه نمانده است اما من بیننده که هیچگونه سیر تحولی ای در شخصیت نیلوفر ندیدم.یعنی نیلوفر عصبی سکانس های اول با نیلوفر یکی دو سکانس قبل از رفتن به آن مکان تفاوتی ندارد.

«شهر زیبا» را به خاطر آورید که چقدر خوب این تحولات شخصیتی را نشان می داد از امید فیروزه و اعلا گرفته تا نا امیدی شان و… .

البته ضعیف ترین پرداخت شخصیت را،موسی دارد.موسی ای که حتی به طور دقیق مشخص نمی شود چه رابطه ای با بهرام و نیلوفر دارد؟ شخصیتی که الهه حصاری بازی می کند کاملا از قصه پرت و اضافی است و تصویر مشخصی از شخصیت امیر هم در ذهن مخاطب نقش نمی بندد.

هر چند که سوای شخصیت ها،فیلم سؤال های بی جواب دیگری هم برای بیننده باقی می گذارد از جمله اینکه علت این همه سکوت مطلق پدر نیلوفر چیست؟ یا علت دقیق منصرف شدن خیریه از کمک به آزادی برادر نیلوفر چیست؟

فیلم دارای یک تدوین موازی خوب است که به یکدست شدن فیلم، البته منهای صحنه هایی که زیاده گویی ها و تعلیق های بی مورد در قصه به ریتم فیلم ضربه می زند کمک شایانی کرده است.

دوربین روی دست مرتضی غفوری در این فیلم، یکی از بدترین دوربین روی دست هایی است که تا به حال دیده ام و یکی از ضعف های اساسی فیلم است. طبیعی است برای به تصویر کشیدن یک موقعیت سراسر اضطراب و آشفتگی، اولین نکته ای که به ذهن هر فیلمسازی ممکن است خطور کند همین استفاده درست از دوربین روی دست و در کنارش جامپ کات باشد چیزهایی که در این فیلم هم استفاده شده اما دوربین روی دست «انتهای خیابان هشتم» بیشتر برای بیننده سرگیجه آور است تا اینکه بخواهد فضای ملتهب فیلم را منتقل کند.

در مورد بازیگران هم می توانم بگویم در کنار اینکه معتقدم ترانه علیدوستی در بدترین بازی هایش هم خوب است! اما فکر می کنم هیچکدام از سه راس مثلث اصلی ستاره های فیلم (علیدوستی،بهداد و ابر) بازی ای در حد دیده شدن به نمایش نگذاشتند و به نظرم امینی به هیچ عنوان نتوانسته از بازیگرانش به خوبی بازی بگیرد انگار هر بازیگری ساز خودش را زده و کنترلی از جانب کارگردان بر روی آنها حس نمی کنم.

اوج فیلم از جایی آغاز می شود که فقط یک روز به پایان مهلت این سه نفر و همراهان متعددشان باقی مانده و هنوز پول دیه جور نشده است. یک چهارم پایانی فیلم تازه می شود آن چیزی که انتظارش را می کشیدیم و حالا ما هم هیجان داریم، هم همذات پنداری می کنیم با شخصیت هایی که هر کدامشان در موقعیت مختلفی قرار دارند و هم حس کنجکاوی حدس زدن پایان فیلم و… .همه چیز مهیای یک پایان معرکه می شود اما فیلمساز ما را با یک پایان بد و مبهم شگفت زده می کند.

شاید امینی بازنده بودن یا چه می دانم تسلیم شدن در برابر شرایط ناخوشایند را تنها راه مناسب برای رهایی از بحرانی دانسته که البته می بینیم از بین نمی رود.به شخصه دوست داشتم یک «انتهای خیابان هشتم» بدون ممیزی ببینم تا شاید نظرم نسبت به آن کمی تغییر کند.

« انتهای خیابان هشتم» یک فیلم شلوغ است که به واسطه نداشتن خط درست روایی قصه و همینطور تعریف مشخص از کاراکترهایش، نمی تواند نقطه اوجی در کارنامه امینی باشد و باید کماکان «هفت دقیقه تا پاییز» را بهترین کار او بدانیم.

تصاویر جدید بنیامین بهادری در کنار زن سال هند

تصاویر و حواشی حضور سحر قریشی و بازیگران در جشن پیراهن استقلال

عکسی جدید از آنا نعمتی و برادرش در رستوران

تصاویر جدید از هدیه تهرانی و مهران مدیری در سری جدید «قلب یخی»

عکس هایی از عروسی گلزار و النازشاکردوست در یک فیلم عروسی

دو عکس متفاوت الناز شاکردوست با عروسک گوفی و در آمبولانس

تصاویر نرگس محمدی به همراه مادرش در کنسرت موسیقی

تصاویری از حضور هنرمندان در کنسرت بابک جهانبخش

تبلیغ فروشگاهی

مطالب مرتبط با این موضوع

اجباری اجباری، ایمیل شما هرگز منتشر نخواهد شد