رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

By registering with this blog you are also agreeing to receive email notifications for new posts but you can unsubscribe at anytime.


رمز عبور به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


کانال رسمی سایت تفریحی

دکه سایت


نظر سنجی

نظرسنجی

به نظر شما کدام سریال امسال ماه رمضان بهتر است؟

Loading ... Loading ...

کلیپ روز
logo-samandehi

تصاویری از فرش قرمز اختصاصی برای بازیگران دیر رسیده در جشنواره فجر

عکس از جشن تولد ۳۸ سالگی آزاده صمدی

مصاحبه از زندگی شخصی امیرحسین مدرس و همسر دومش

عکس همسر آزاده نامداری و دخترش گندم

عکس جدید مهناز افشار و دخترش لینانا

نامه عسل پورحیدری در شبکه اجتماعی پس از خاکسپاری پدر

عکسی جالب از تینا آخوندتبار با دستکش بوکس در حال ورزش

تصاویر تبلیغاتی الیکا عبدالرزاقی و همسرش امین زندگانی

رتبه بدهید:

معرفی رکوردداران گینس این بار در دنیای سیاره ها

با پیشرفت تلسکوپ های فضایی در ۵۰ سال گذشته، دانش انسان در مورد دنیای اطراف خود بیشتر شده است و ستاره شناسان توانسته اند مجموعه عظیمی از سیاره ها را با ویژگی های شگفت انگیز کشف کنند که به نوبه خود می توانند یک کتاب گینس کهکشانی را با معرفی گرم ترین، سردترین، بزرگ ترین و دورترین سیاره هایی که تاکنون توسط انسان شناسایی شده اند، شکل دهند. برای مثال سیاره SWEEPS-10 که در فاصله یک میلیون و ۱۹۰ هزار کیلومتری ستاره میزبان خود گردش می کند، عنوان سریع ترین سیاره را به خود اختصاص داده است. فاصله این سیاره با خورشید خود، ۳ برابر فاصله ماه از زمین است. این سیاره با چنان سرعتی به دور ستاره اصلی خود می چرخد که یک سال در این سیاره تنها ۱۰ ساعت به طول می انجامد.
در این عرصه همچنین می توان به TrES-4 به عنوان بزرگ ترین سیاره شناخته شده اشاره کرد که ۱٫۷ برابر سیاره مشتری است و در فاصله ۱۴۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد.
همچنین می توان این سیاره را به عنوان عجیب ترین سیاره معرفی کرد که بسیار سبک بوده و از تراکم چوب پنبه ای و ساختار پف آلود برخوردار است.
به گفته جورجی ماندوشف از رصدخانه لوول آریزونا، تراکم در این سیاره تنها ۰٫۲ گرم بر سانتی متر مربع یعنی حدود چگالی چوب درخت بالساست. به گزارش ایسنا ، فهرست عجیب ترین سیاره های جهان که با جمع آوری این رکوردها از سوی سایت اسپیس منتشر شده، به نمایش ویژگی های عجیب جهان پرداخته که درک بشر را از فیزیک تغییر داده است.

در این فهرست آشنایی با سیاره Methusela PSR B1620-26نیز خالی از لطف نیست، این سیاره قدیمی ترین و مسن ترین سیاره کشف شده است و یکی از اجداد کیهان به شمار می رود که ۱۲٫۷ میلیارد سال پیش تشکیل شده است، این سیاره ۸ میلیارد سال پیرتر از زمین است. این سیاره ۲ میلیون سال پس از بیگ بنگ تشکیل شد، کشفی که در سال ۱۹۹۳ درک ما را از شکل گیری سیاره ها تغییر داد و به طور ضمنی این مفهوم را القا می کند که سیاره های بسیار مسن تری هستند که هنوز کشف نشده اند.
این سیاره نیز در دوران زندگی خود دچار تحولاتی شده است و در حالی که مهارت های رصدی ما رشد می کند، این سیاره به موضوع جالبی برای مطالعه تبدیل شده است.
دانشمندان ناسا همچنین اعتقاد دارند که سیاره Methusela ممکن است اطراف یک ستاره دیگر تشکیل شده باشد اما پیش از آ ن که توسط یک ستاره غیرفعال تسخیر شده باشد خود را از بین برده است.

در انتهای دیگر این فهرست، یک سیاره ناشناخته دیگر با سن کمتر از یک میلیون سال در اطراف ستاره «کوکوتاو» در فاصله ۴۲۰ سال نوری قرار دارد که عنوان «خردسال ترین سیاره» را به خود اختصاص داده است.
«داغ ترین جهان» کشف شده تاکنون نیز WASP-12b است که یک سیاره گازی جوشان با حرارت ۲۲۰۰ درجه سانتی گراد است. این سیاره همچنین یکی از کاندیداهای بزرگ ترین سیاره است چرا که حدود ۲ برابر مشتری است.

در این میان OGLE-BLG-390L با جرم ۵ برابر زمین عنوان «سردترین سیاره» را با دمای سطحی منفی ۲۲۰ درجه سانتی گراد به خود اختصاص داده که پایین تر از نقطه جوش نیتروژن مایع و نزدیک به صفر مطلق است. همچنین این سیاره دارای عنوان «دورترین سیاره» شناخته شده برای انسان با فاصله ۲۸ هزار سال نوری نیز می باشد.
سیاره اپسیلون جوی b نیز در کنار ویژگی های بدیع زیاد، با فاصله ۱۰٫۵ سال نوری از زمین عنوان «نزدیک ترین سیاره» را به خود اختصاص داده است. اگرچه به دلیل فاصله زیاد از ستاره مادر خود، در صورت وجود آب روی این سیاره فراخورشیدی، به صورت یخ زده خواهد بود و احتمال یافتن زندگی در آن به صفر می رسد.

آخرین مورد از این مجموعه کوچک ترین سیاره یک منظومه غیرخورشیدی است.
سیاره Kepler-10b تنها ۱٫۴ برابر زمین است و با زمین حدود ۵۶۰ سال نوری فاصله دارد و کشف آن در ژانویه ۲۰۱۱ اعلام شد. این سیاره خارج از منطقه «Goldilocks» قرار دارد و به قدر کافی به خورشید خود نزدیک است که آب در این سیاره یخ نزند.
این سیاره که در ژانویه ۲۰۱۱ کشف شده است، یک نقطه عطف اساسی برای ناسا به شمار می رود چرا که اولین سیاره صخره ای بدون شبهه در اطراف یک ستاره در خارج از منظومه شمسی محسوب می شود.

تگ ها:,

تصاویر جدید بنیامین بهادری در کنار زن سال هند

تصاویر و حواشی حضور سحر قریشی و بازیگران در جشن پیراهن استقلال

عکسی جدید از آنا نعمتی و برادرش در رستوران

تصاویر جدید از هدیه تهرانی و مهران مدیری در سری جدید «قلب یخی»

عکس هایی از عروسی گلزار و النازشاکردوست در یک فیلم عروسی

دو عکس متفاوت الناز شاکردوست با عروسک گوفی و در آمبولانس

تصاویر نرگس محمدی به همراه مادرش در کنسرت موسیقی

تصاویری از حضور هنرمندان در کنسرت بابک جهانبخش

تبلیغ فروشگاهی

مطالب مرتبط با این موضوع

اجباری اجباری، ایمیل شما هرگز منتشر نخواهد شد