رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

By registering with this blog you are also agreeing to receive email notifications for new posts but you can unsubscribe at anytime.


رمز عبور به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

دکه سایت

نظر سنجی

نظرسنجی

به نظر شما کدام سریال امسال ماه رمضان بهتر است؟

Loading ... Loading ...

کلیپ روز

سوالی که مترجم باید پیش از قبول یک قرارداد ترجمه متن برای آن پاسخی داشته باشد این است که آیا او توانایی ترجمه متن در این زمینه تخصصی را دارد؟ کسی که تاکنون فقط ترجمه متون تخصصی شیمی انجام داده است ، چطور می تواند متون پزشکی را با کیفیت مناسب ترجمه کند. یا مترجمی که ترجمه انگلیسی به فارسی انجام داده است لزوما شخص مناسبی  برای یک پروژه ترجمه فارسی به انگلیسی نیست.
مترجم به هنگام پذیرش پروژه ترجمه باید بتواند با اعتماد به نفس بالا نتیجه ی عالی را تضمین کند،مترجم باید اطمینان داشته باشد که توانایی انجام به موقع و با کیفیت مناسب چنین پروژه ای را دارد و متن ترجمه شده در نهایت از کیفیت رضایت بخشی برخوردار خواهد بود.تنها استثنای این موضوع زمانی است که مشتری نتواند یک مترجم تخصصی در زمینه ی مورد نیازش پیدا کند.در چنین شرایطی باید به سفارش دهنده آشکارا توضیح داده شود که ممکن است ترجمه نهایی از هر نظر عالی نباشد و پذیرش این قرارداد صرفا بدلیل اینکه سفارش دهنده نتوانسته است مترجم مناسبی پیدا کند صورت گرفته است.
فرض کنیم یک پروژه ترجمه انگلیسی به فارسی به شما  پیشنهاد شده درحالیکه که شما تجربه ترجمه متون تخصصی در این زمینه خاص را ندارید ، توافقی برای انجام این ترجمه صورت گرفته است و مشتری می داند که ممکن است نتیجه کار چندان عالی نباشد ولی اصرار دارد که متن را ترجمه کنید. در این حالت شما ابتدا باید کل متنی که باید ترجمه شود را بررسی کنید.
۱٫    ترجمه این متن چقدر زمان نیاز دارد؟
۲٫    چه منابعی برای اینکار مناسب است
۳٫    قبل از شروع کار ترجمه چه مقدماتی باید فراهم شود تا بتوانید این پروژه را به بهترین نحو انجام دهید و در زمان مشخص شده متن ترجمه شده را به مشتری تحویل دهید.
۴٫    مشکلات مخصوص این پروژه را تا حد امکان پیش بینی کنید.
۵٫    آیا ترجمه حاوی متنی به زبانی غیر از زبان توافق شده نیز هست؟
یک مترجم که تجربه ترجمه انگلیسی به فارسی را در کارنامه خود دارد می تواند به راحتی تعداد کلماتی که می تواند در ساعت ترجمه کند را تخمین بزند.این خصوصیت برای آن دسته از مترجمینی که ترجمه متن را شغل حرفه ای خود قلمداد می کنند بسیار حائز اهمیت است، زیرا  بیشتر مشتریانِ ترجمه زمانبندیِ محدودی برای تحویل فایل ترجمه تعیین می کنند و اگر قرار است باز هم سفارشی در کار باشد و باز هم این ارتباط با مشتری حفظ شود مترجم نباید از محدوده زمانی ای که در ابتدای قرارداد پذیرفته است تخطی کند.مترجمین ایران در مورد عدم تخطی مترجمین از بازه زمانی ای که در ابتدای قرارداد مشخص شده است بسیار سخت گیرانه عمل می کند.
در مورد منابع مورد نیاز ، مثلا وقتی که یک متن انگلیسی در مورد شیمی به مترجم داده می شود ، باید از منابع خودش یا منابع دیگران برای بدست اوردن اطلاعات مورد نیاز در این زمینه ی تخصصی استفاده کند.
مقدماتی که قبل از آغاز کار ترجمه باید مهیا شود می تواند شامل مشورت با یک فرد متخصص در آن زمینه تخصصی است ، وقتی یک پروژه ترجمه انگلیسی به فارسی در مورد شیمی در اختیار مترجم قرار میگیرد، شاید مشاوره با یک متخصصی در مورد اصطلاحات ، مفاهیم و کلمات تخصصی بتواند مفید واقع شود.
موسساتی مانند مترجمین ایران با سالها تجربه در امر مدیریت سفارشات ترجمه از طریق برگذاری آزمون های ورودی  آندسته از مترجمینی را می پذیرند که از کیفیت عملکرد آنان اطمینان کافی داشته باشند.

رتبه بدهید:

عکس واکنش‌های جالب برگزیدگان جشنواره فیلم فجر پس از دریافت جایزه

عکس واکنش‌های جالب برگزیدگان جشنواره فیلم فجر پس از دریافت جایزه

http://www.khabaronline.ir/Images/News/Larg_Pic/28-11-1390/IMAGE634650923466515700.jpg
فیلم سینمایی «پذیرایی ساده» به کارگردانی مانی حقیقی در بخش مسابقه سینمای ایران جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد، اما حقیقی سیمرغ بلورین فجر را نه برای این فیلم بلکه برای مستند «مهرجویی کارنامه ۴۰ ساله» در بخش مستندهای بلند جشنواره دریافت کرد.
http://www.khabaronline.ir/Images/News/Larg_Pic/28-11-1390/IMAGE634650923476031716.jpg
مهناز افشار که سال قبل برای «سعادت‌آباد» به کارگردانی مازیار میری جایزه گرفته بود از پیمان معادی و اصغر فرهادی یاد کرد؛ تشکری که موجب تعجب همه شد. اما زمانی که این بازیگر یکسال بعد یعنی در جشنواره سی‌ام برای «برف روی کاج‌ها» به کارگردانی معادی دیپلم افتخار بازیگری بخش فیلم‌های اول را گرفت مشخص شد، او از آن زمان تاکنون تحت تاثیر همکاری با معادی بوده؛ کارگردانی که به گفته افشار تلاش بسیاری برای ساخت فیلمش کرد، اما تلاش‌هایش از سوی داوران جشنواره سی‌ام نادیده گرفته شد.

 

http://www.khabaronline.ir/Images/News/Larg_Pic/28-11-1390/IMAGE634650923484767732.jpg
ناصر گیتی‌جاه که لوح تقدیر بخش بازیگری مکمل را گرفت، به ۶۰ سالی اشاره کرد که در دنیای بازیگری بوده و جایزه‌ای به او تعلق نگرفته بود.
http://www.khabaronline.ir/Images/News/Larg_Pic/28-11-1390/IMAGE634650923494127748.jpg
سعید راد هم از کسانی بود که جایزه گرفتن او را به هیجان آورد، البته این فقط راد نبود که هیجان‌زده شد، علیرضا سجادپور نیز که برای اهدای جوایز روی صحنه حضور داشت، راد را در آغوش گرفت.
رضا عطاران با اولین فیلم سینمایی خود «خوابم می‌آد» جوایزی از جشنواره گرفت و دست دادن روبوسی کردن او با مسعود فراستی واکنش‌های حاضران را به همراه داشت.
http://www.khabaronline.ir/Images/News/Larg_Pic/28-11-1390/IMAGE634650924304081171.jpg
فیلم رسول صدرعاملی در این دوره از جشنواره چندان به دل‌ها ننشست و واکنش‌های تماشاگران را در سینمای اهالی رسانه به همراه داشت، اما دبیر جشنواره که از ابتدا در آئین‌نامه جشنواره فرصتی برای اهدای جایزه از سوی خود تعیین کرده بود، یکی از جوایز را به دستان کارگردانی سپرد که خود در سخنانش از وجود ایراداتی در کارش سخن می‌گوید.
http://www.khabaronline.ir/Images/News/Larg_Pic/28-11-1390/IMAGE634650924314377189.jpg
هرچقدر مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر بی‌هیجان پیش می‌رفت حضور اکبر عبدی روی صحنه و جایزه گرفتن او تاکیدش براینکه باید این جایزه را سر فیلم تقوایی می‌گرفت نه در این سال‌ها که سنی از او گذشته،‌ جو سالن را تغییر داد.
http://www.khabaronline.ir/Images/News/Larg_Pic/28-11-1390/IMAGE634650924322801204.jpg
«نارنجی‌پوش» داریوش مهرجویی برای او جوایز زیادی به همراه نیاورد، اما به هرحال هیئت داوران اجازه ندادند تنها کارگردان پیشکسوت این دوره از جشنواره سالن اختتامیه را دست خالی ترک کند و جایزه ویژه‌ای به او اهدا کردند.
http://www.khabaronline.ir/Images/News/Larg_Pic/28-11-1390/IMAGE634650924585661665.jpg
پیمان معادی جایزه خود را از دستان مخاطبان جشنواره گرفت؛‌ اما اهداکنندگان جوایز به او وزیر ارشاد و معاون امور سینمایی بودند. معادی که با کم‌توجهی داوران جشنواره به اثرش روبرو شده بود، هنگام دریافت جایزه سخنانی به شمقدری گفت که هنوز هم محتوای آن عیان نشده است.

تصاویر و حواشی حضور سحر قریشی و بازیگران در جشن پیراهن استقلال

 

تصاویر جدید از هدیه تهرانی و مهران مدیری در سری جدید «قلب یخی»

 

عکس هایی از عروسی گلزار و النازشاکردوست در یک فیلم عروسی

 

دو عکس متفاوت الناز شاکردوست با عروسک گوفی و در آمبولانس

 

تصاویر نرگس محمدی به همراه مادرش در کنسرت موسیقی

 

تصاویری از حضور هنرمندان در کنسرت بابک جهانبخش

 

تبلیغ فروشگاهی

مطالب مرتبط با این موضوع

اجباری اجباری، ایمیل شما هرگز منتشر نخواهد شد