رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

By registering with this blog you are also agreeing to receive email notifications for new posts but you can unsubscribe at anytime.


رمز عبور به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


کانال رسمی سایت تفریحی

دکه سایت


نظر سنجی

نظرسنجی

به نظر شما کدام سریال امسال ماه رمضان بهتر است؟

Loading ... Loading ...

کلیپ روز
logo-samandehi

تصاویری از فرش قرمز اختصاصی برای بازیگران دیر رسیده در جشنواره فجر

عکس از جشن تولد ۳۸ سالگی آزاده صمدی

مصاحبه از زندگی شخصی امیرحسین مدرس و همسر دومش

عکس همسر آزاده نامداری و دخترش گندم

عکس جدید مهناز افشار و دخترش لینانا

نامه عسل پورحیدری در شبکه اجتماعی پس از خاکسپاری پدر

عکسی جالب از تینا آخوندتبار با دستکش بوکس در حال ورزش

تصاویر تبلیغاتی الیکا عبدالرزاقی و همسرش امین زندگانی

رتبه بدهید:

روند تولید سریال «شهر دقیانوس» به روایت کارگردان

وصیتنامه یک گنج و ماجراهای جیرفت
هنوز پس از گذشت سه سال پروسه تولید سریال «شهر دقیانوس» ادامه دارد. این سریال به علت تعدد لوکیشن‌هایی که داشته و البته جریان و حواشی‌هایی که در حین ساخت با آنها مواجه شده (که در ادامه گزارش بیشتر در‌این باره می‌خوانید) از سال ۸۸ تا ۸۹ به مدت یک‌سال در مرحله تولید متوقف ماند. مهرداد خوشبخت (کارگردان سریال) تا الان حدود۱۷ قسمت از این مجموعه رابه سامان رسانده و این روزها در تدارک سفر به دوبی برای ساخت سکانس‌ها و قسمت پایانی سریالش است.
 کشف یک حقیقت
مهرداد خوشبخت، با ساخت فیلم‌هایی همچون «صدای پای من»، «جای او دیگر خالی نیست» برای اولین بار با حرفه کارگردانی آشنا شد و بعدها تله فیلم‌های «پرواز»، «سفر آخر»، «پل»، «پیگرد» و سریال پنج قسمتی «گروه ویژه» را برای شبکه ۲ سیما ساخت. خوشبخت با توجه به اینکه قبلا هم تله فیلم‌هایی را برای شبکه اول سیما کارگردانی کرده اما اولین باری است که برای این شبکه سریالی می‌سازد و یک کار نزدیک به ۲۰ قسمتی را کارگردانی می‌کند.
او درباره چگونگی ورودش به این مجموعه می‌گوید: «سال ۸۷ فیلمنامه‌ای از محمد رضا هاشمیان به دست من رسید که در آن به اتفاقی در سال ۸۰ اشاره کرده بود. این اتفاق به جریان سرقت عتیقه‌ای در کرمان می‌پرداخت که کم کم تبدیل به یک جریان بین‌المللی می‌شد.

وصیتنامه یک گنج و ماجراهای جیرفت
هنوز پس از گذشت سه سال پروسه تولید سریال «شهر دقیانوس» ادامه دارد. این سریال به علت تعدد لوکیشن‌هایی که داشته و البته جریان و حواشی‌هایی که در حین ساخت با آنها مواجه شده (که در ادامه گزارش بیشتر در‌این باره می‌خوانید) از سال ۸۸ تا ۸۹ به مدت یک‌سال در مرحله تولید متوقف ماند. مهرداد خوشبخت (کارگردان سریال) تا الان حدود۱۷ قسمت از این مجموعه رابه سامان رسانده و این روزها در تدارک سفر به دوبی برای ساخت سکانس‌ها و قسمت پایانی سریالش است.
 کشف یک حقیقت
مهرداد خوشبخت، با ساخت فیلم‌هایی همچون «صدای پای من»، «جای او دیگر خالی نیست» برای اولین بار با حرفه کارگردانی آشنا شد و بعدها تله فیلم‌های «پرواز»، «سفر آخر»، «پل»، «پیگرد» و سریال پنج قسمتی «گروه ویژه» را برای شبکه ۲ سیما ساخت. خوشبخت با توجه به اینکه قبلا هم تله فیلم‌هایی را برای شبکه اول سیما کارگردانی کرده اما اولین باری است که برای این شبکه سریالی می‌سازد و یک کار نزدیک به ۲۰ قسمتی را کارگردانی می‌کند.
او درباره چگونگی ورودش به این مجموعه می‌گوید: «سال ۸۷ فیلمنامه‌ای از محمد رضا هاشمیان به دست من رسید که در آن به اتفاقی در سال ۸۰ اشاره کرده بود. این اتفاق به جریان سرقت عتیقه‌ای در کرمان می‌پرداخت که کم کم تبدیل به یک جریان بین‌المللی می‌شد. علاوه بر محتوای داستان فیلمنامه به یک حقیقت تاریخی و به اشتباه باور شده‌ای اشاره می‌کرد که آن مبدا تمدن شرق در جیرفت بود که اغلب این مبدا را بین النهرین می‌شناختیم. در کنار این قضایا، قصه برگرفته از واقعیتی بود که این نکته بیش از هر چیز مرا برای ساخت آن وسوسه می‌کرد. به همین منظور وقتی فیلمنامه را اجرا کردیم همه چیز بر پایه داستان بود چون اینقدر فیلمنامه کامل بود که کمتر نیازی به دخل و تصرف در آن را داشتیم.
محمد رضا هاشمیان قبل از نوشتن فیلمنامه این سریال در نویسندگی سریال «اولین شب آرامش» هم مشارکتی داشت که با احمد امینی همکاری کرده بود و من در این کار با فیلمنامه‌ای از او روبه‌رو شدم که قرار بود موضوعی جدی با رویکردی جدید بررسی شود. موضوعی که سعی کردیم حتی در حالت اجرا هم از هر نوع تکرار و ترفندهای دم دستی بپرهیزیم»
 تحت تاثیر واقعیت ها
او در ادامه از جزئیات بیشتر داستان و شخصیتها اینچنین می‌گوید: «واقعیتی که در داستان حاکم بود ناخودآگاه همه چیز را تحت تاثیر خودش قرار می‌داد تا علاوه بر قصه، شخصیتها و دیالوگها هم دروغین در نیایند که برای مخاطب انکار پذیر باشند. ما حتی برای خلق شخصیتها در طول داستان سعی کردیم همه را در یک گام و مسیر نشان دهیم که همه در تلاش برای دسترسی به آن هستند و از این رو کمتر یکدیگر را در طول داستان اذیت می‌کنند و تقریبا هیچ دو‌دستگی در میان آنها که بتوان شخصیتهایی را مثبت یا منفی نامید، دیده نمی‌شود. حتی مدت بیشتری که روی داستان و سریال تمرکز کردم، احساس کردم که شخصیتها باید در نوع بیان و ادای دیالوگهایشان هم با اغلب سریال‌های دیگر متفاوت باشد. دوست نداشتم که بعضی کلمات را مثل همین دیالوگ‌هایی که اکثرا در طول روز به یک شیوه بیان می‌کنیم و جوابهای متقابلی به همدیگر می‌دهیم، برای چندین بار شخصیتها تکرار کنند.»
 توقف برای یک بازیگر
بازیگرانی که در این کار حضور دارند از چهره‌های شناخته شده تلویزیونی هستند که اغلب حضور و معرفی شان به سینما را مدیون همین تلویزیون‌اند. بازیگرانی مثل کامران تفتی، عاطفه نوری، نگار فروزنده و…. که مهرداد خوشبخت در انتخاب آنها حساسیتی بر اینکه در چه حوزه‌هایی مثل سینما یا تئاتر بوده‌اند، نداشته است. «من و تهیه کننده برای انتخاب بازیگران کاملا دستمان باز بود و دنبال بازیگری برای ایفای نقش در سریال بودیم که نزدیک به نقش و ذهنمان باشد. در طول کار این اتفاق می‌افتاد که به خاطر حضور نداشتن بازیگری ما مجبور می‌شدیم که کار را برای مدت طولانی و گاه چندین ماه متوقف کنیم.
سام درخشانی از بازیگران اصلی سریال بود و او مدتی به خاطر حضور در سریال دیگری نتوانست در این کار حاضر شود و متناسب با این موقعیت ما برای مدتی بازیگران دیگرمان را هم به مدت یک سال به حالت منفعل نگه داشتیم به خاطر عدم حضور او نتوانستیم پلانهای بازیگران دیگرمان را هم بگیریم چون او تقریبا در همه پلانها بازی دارد.»
 ارزش یک گنج
در خلاصه سریال این مجموعه تلویزیونی آمده است: منوچهر جیرفتی وصیت می‌کند که بعد از مرگش او را در قبرستان خانوادگی واقع در باغی در شهر جیرفت به خاک بسپارند. سهیل (پسر کوچک او) مامور بردن جنازه پدر به جیرفت می‌شود. در پی حفر در باغ تعدادی اشیای تاریخی از زیر خاک بیرون می‌افتد. این در حالی است که پسر عموی سهیل یعنی محسن نیز شاهد این ماجراست، با توافق ظاهری سهیل و محسن آنها اشیا را به تهران منتقل می‌کنند. در حالی که سهیل قصد دارد تا از ارزش تاریخی اشیا که منجر به شناخت بهتر از خانواده‌اش می‌شود،آگاه شود اما در یک غافلگیری پسر عمویش اشیا را به فروش می‌رساند.
در این حال سامان برادر بزرگ سهیل راهی جیرفت می‌شود تا اطلاعاتی راجع به این موضوع به دست آورد که شبانه پس از رفتن به باغ ناپدید می‌شود. شکایت همسر سامان و حضور پلیس باعث برملا شدن رازهای تاریخی باغ می‌شود و با ورود «نگین صمدی» (کارشناس میراث فرهنگی) و دایی‌اش یعنی دکتر سینا باستان‌شناس (بازنشسته میراث فرهنگی) به ماجرا و اقدامات این دو، موضوع ابعاد جدیدتری می‌یابد.
 حضور آدم‌ها در تلاطم جریان سرقت
کاراکتری که سام درخشانی در سریال بازی می‌کند، جوانی است به نام محسن که درگیر سرقت اشیا در حیاط خانه پدری‌اش می‌شود. او که سال گذشته در کنار کامبیز دیرباز در مجموعه«نابرده رنج»بازی می‌کرد، در این سریال نقش پسر جوان به شدت باهوش، سمج و پیگیر را بازی می‌کند. در مقابل محسن شخصیت دختری به نام نگین قرار دارد که نقش او را عاطفه نوری بازی می‌کند.
نگین دختری است با اعتماد به نفس فراوان که باستان شناسی خوانده و قصد دارد که به ماجرای سرقت اشیای باستانی با دید خود نگاه کند اما در مقابل قرار گرفتن این دو شخصیت مبتنی بر این نیست که داستان رنگی از داستانها و سریالهای عاشقانه را به خود می‌گیرد و آخرش مثل سریالهای دیگر تمام می‌شود. مهرداد خوشبخت روی این قضیه تاکید بسیار زیادی دارد و حتی معتقد است که داستان در قسمتهایی فضایی معمایی و پیچیده‌ای به خود می‌گیرد تا رمز و رازی را مطرح کند. «سریال علاوه بر پرداختن به زندگی جوانان که از اول تا آخر سریال حضوری مداوم دارند، زندگی اقشار مختلف را در رنج‌های مختلف سنی متناسب با شغل شان به چالش می‌کشد. در سریال شخصیت پلیسی را می‌بینیم که نقش آن را محمود پاک نیت بازی می‌کند و حتی به گوشه‌هایی از زندگی اهالی کرمان هم پرداخته ایم اما قصد نداشتیم که به تک تک زندگی شخصیتهای فرعی بپردازیم و باقی شخصیتها در همان جریان اشیای قیمتی شخصیت‌شان بررسی می‌شود»
 ایست‌های دیگر
«شهر دقیانوس» علاوه بر اینکه یک سالی منتظر سام درخشانی ماند، مدتی قبل از این اتفاق هم بنا به دلایلی در مرحله فیلمبرداری متوقف مانده بود.«یکی از همین دلایل ماجراهای انتخابات و کمبود بودجه برای ساخت سریال بود. به هر حال ما این پروژه را مبتنی بر اینکه در خارج از کشور هم فیلمبرداری داشته باشیم از ابتدا شروع کردیم و اگر می‌خواستیم پروژه را با توجه به آنچه که مدنظرمان بود، ادامه دهیم باید مجبور می‌شدیم که برای مدتی off بمانیم تا شرایط مساعد شود. اصلا هم نمی‌شد قید خارج رفتن را بزنیم و به جای آن از مناطق و لوکیشنهای دیگری استفاده کنیم، چون بخشی از قصه مربوط به عرب‌ها می‌شد و باید در آنجا به تصویر کشیده می‌شد. این روزها شرایط برای گرفتن قسمت اصلی و نهایی سریال در خارج از کشور فراهم شده و در تلاش هستیم که به دوبی سفر کنیم»سایر عوامل این سریال عبارتند از:تهیه‌کننده: ناصر عنصری، کارگردان: مهرداد خوشبخت، نویسندگان: محمدرضا هاشمیان و بیژن میرباقری، مدیر تصویربرداری: سیروس عبدلی، دستیار یک کارگردان: سعید کریمی، برنامه‌ریز: سیداحمد میرمحمدی، صدابرداران:ناصر انتظاری، کریم کاشانی، مدیرتولید: هومن کبیری، طراح صحنه و لباس: داریوش پیرو، ساخت دکور: بابک بهشتی، طراح گریم: ندا میقانی و عکاس: حسن شجاعی. بازیگران: سام درخشانی، عاطفه نوری، کامران تفتی، نگار فروزنده، محمد صادقی، نصر فخری، ساغر عزیزی، محمد ربانی‌پور، مژگان ترانه، کرامت رود ساز و با حضور محمود پاک نیت، سیاوش طهمورث، محمد مطیع، انوشیروان ارجمند، حسن جوهرچی و…
«شهر دقیانوس» در ۱۸ قسمت ۴۵ دقیقه‌ای برای پخش از شبکه یک سیما، توسط سهراب خسروی در حال تدوین است.

تصاویر جدید بنیامین بهادری در کنار زن سال هند

تصاویر و حواشی حضور سحر قریشی و بازیگران در جشن پیراهن استقلال

عکسی جدید از آنا نعمتی و برادرش در رستوران

تصاویر جدید از هدیه تهرانی و مهران مدیری در سری جدید «قلب یخی»

عکس هایی از عروسی گلزار و النازشاکردوست در یک فیلم عروسی

دو عکس متفاوت الناز شاکردوست با عروسک گوفی و در آمبولانس

تصاویر نرگس محمدی به همراه مادرش در کنسرت موسیقی

تصاویری از حضور هنرمندان در کنسرت بابک جهانبخش

تبلیغ فروشگاهی

مطالب مرتبط با این موضوع

اجباری اجباری، ایمیل شما هرگز منتشر نخواهد شد