رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

By registering with this blog you are also agreeing to receive email notifications for new posts but you can unsubscribe at anytime.


رمز عبور به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


کانال رسمی سایت تفریحی

دکه سایت


نظر سنجی

نظرسنجی

به نظر شما کدام سریال امسال ماه رمضان بهتر است؟

Loading ... Loading ...

کلیپ روز
logo-samandehi

تصاویری از فرش قرمز اختصاصی برای بازیگران دیر رسیده در جشنواره فجر

عکس از جشن تولد ۳۸ سالگی آزاده صمدی

مصاحبه از زندگی شخصی امیرحسین مدرس و همسر دومش

عکس همسر آزاده نامداری و دخترش گندم

عکس جدید مهناز افشار و دخترش لینانا

نامه عسل پورحیدری در شبکه اجتماعی پس از خاکسپاری پدر

عکسی جالب از تینا آخوندتبار با دستکش بوکس در حال ورزش

تصاویر تبلیغاتی الیکا عبدالرزاقی و همسرش امین زندگانی

رتبه بدهید:

داریوش مهرجویی: قهرمان «نارنجی پوش» استثنایی است

داریوش مهرجویی درباره «نارنجی پوش» گفت: یکی از مضامین فیلم می تواند این باشد که ما باید زباله های ذهنی را از خودمان دور کنیم تا دچار بیماری های روانی نشویم. در واقع زدودن ذهن از کدورت و غبار یکی از لایه های «نارنجی پوش» است که مدنظرمان بود.

نخستین نشست پرسش و پاسخ فیلم سینمایی «نارنجی پوش» به کارگردانی داریوش مهرجویی عصر روز گذشته ـ ۲۹ فروردین ماه ـ در دانشگاه علامه طباطبایی و به همت کانون فیلم و عکس این دانشگاه برگزار شد.

در این نشست علاوه بر داریوش مهرجویی، حامد بهداد (بازیگر)، رضا درمیشیان (دستیار کارگردان و مجری طرح)، هایده صفی یاری (تدوین گر)، وحیده محمدی فر (نویسنده) و نیما حسنی نسب (منتقد) حضور داشتند.

در ابتدای این نشست، حامد بهداد سخنانش را با تشکر از داریوش مهرجویی آغاز کرد و گفت: تاکنون فرصت نشده است که از خانم محمدی فر، برای معرفی ام به آقای مهرجویی تشکر کنم و این فرصت را در میان دانشجویان پرانرژی که در این سالن هستند غنیمت می شمارم.

سپس تمامی میهمانان از حضور در جمع دانشجویان برای برگزاری اولین نشست «نارنجی پوش» ابراز خرسندی کردند و به دلیل زیاد بودن تعداد سوالات دانشجویان بالافاصله بخش پرسش و پاسخ نشست آغاز شد.

در این بخش، یکی از دانشجویان از داریوش مهرجویی پرسید که «چرا مهرجویی اندیشمند به مهرجویی منتقد اجتماع تبدیل شده است؟» که وی پاسخ داد: اگر بیشتر در موضوع نظافت، پاکی، زیبایی و تمیزی دقیق شوید می بینید که بسیاری از معانی عمیق فلسفی در آن ها نهفته است. در واقع حرکت قهرمان فیلم یک گذار روانشناسی است و نوعی فرایند فردانیت است و دقیقا به همین دلیل است که اطرافیانش او را درک نمی کنند.

وی ادامه داد: در واقع فیلم به مخاطب می گوید که اگر در معانی پاکیزگی و … دقیق شود، می تواند معانی عمیق فلسفی را درک کند.

سپس یکی دیگر از دانشجویان انتقادی را نسبت به مبالغه آمیز بودن فرایند تحول قهرمان داستان مطرح کرد و گفت که این فرایند باید کمی بیشتر طول می کشید، که مهرجویی در پاسخ گفت: این ایده ای است که اگر می خواستیم آن را ادامه دهیم باید «نارنجی پوش» را به صورت یک سریال می ساختیم. از نظر من قهرمان داستان یک فرد استثنایی است که ما او را از این زاویه در فیلم می بینیم. در واقع ما یک آدم استثنایی داریم که دست به کار استثنایی نسبت به سایر افراد می زند. اگر اینگونه فکر کنید این تحول کمی قابل هضم تر خواهد بود.

کارگردان «نارنجی پوش» همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه «چگونه توانسته است با زبان و بیان ساده موضوعات عمیق فلسفی و اجتماعی را مطرح کند؟»، بیان کرد: از نظر من ایده آل همه هنرها موسیقی است. هر هفت هنری که داریم هدفش این است که مانند موسیقی خالص شود و به آن انتضاع صرفی که خاصیت هنر است برسد،سینما هم به همین شکل است.

وی افزود: در نتیجه من در فیلم هایم همیشه دنبال این هستم که همه چیز تثبیت شود. من سعی می کنم مفاهیم از واقعیت های ملموس هر روزه عبور کرده و بتواند از طریق تغذیه واقعیت های اطرافش، واقعیتی ایده آل را ایجاد کند؛ مانند «نارنجی پوش» که یک آرزوی ایده آلی را مطرح می کند.

داریوش مهرجویی همچنین در بخشی از سخنانش در پاسخ به تعدادی از سوالات دانشجویان، بیان کرد: چون اینجا دانشگاه است و شما دانشجو هستید، دوست دارم که چند مورد را بگویم. برخی از سوالاتی که همیشه از کارگردانان پرسیده می شود نقد نیست؛ چرا که برخی سوالاتی را مطرح می کنند که خواست ذهنی شان است و در واقع فیلم اصلی را با فیلمی که در ذهن شان می گذرد مقایسه می کنند.

کارگردان «نارنجی پوش» در ادامه با بیان اینکه اکنون سه رویه در نقد سینمای ایران به کارگرفته می شود، عنوان کرد: شکل اول این است که منتقد، داستان فیلم را تعریف می کند و درباره آن صحبت کرده و فیلم را با سایر آثار مولف مقایسه می کند. شکل دوم نگاهی کاملا فرامتنی دارد و فیلم را تنها با سابقه کارگردان مقایسه می کند. در شکل سوم هم که شایعه تر است منتقد از طریق ارائه ایده ال هایش فیلم را نقد می کند و چون طبیعتا فیلم جوابگوی خواستار ذهنی او نیست می گوید که اثر بد است. در واقع باید گفت که هر کدام از این سه رویکرد اشتباه است.

داریوش مهرجویی در پایان سخنانش به تئوری مرگ مولف اشاره کرد و درباره آن توضیح داد: در حال حاضر در دنیا واژه ای به نام مرگ مولف مطرح است. این واژه می گوید که در برخورد با یک اثر هنری باید مولف را کنار گذاشت و تنها اثر را مدنظر قرار داد چرا که مولف هرچه خواسته در اثرش گفته است. بیننده باید تجربه اش را در ارتباط با اثر مقایسه کرده تا ببیند آن اثر هنری چه تجربه های جدیدی در او ایجاد کرده است.

در ادامه این مراسم حامد بهداد نیز به سوالات دانشجویان پاسخ داد.

این بازیگر سینما در ابتدا درباره تجربه کار با داریوش مهرجویی گفت: افتخارم این است که در کنار افرادی مانند آقایان مهرجویی، کیمیایی و … کار کرده ام. کارگردانان زیادی در ۱۰۰ سال گذشته ایران نیستند که سینما را به خوبی بلد باشند و دکوپاژ ، میزانسن و … را بفهمند.

وی تصریح کرد: از نظر من بازیگر یک انسان را روایت می کند و کارگردانانی که بتوانند یک انسان را به درستی تصویر کنند، بسیار کم هستند. اکنون و پس از بازی در «نارنجی پوش»، برای آن روزهایی که تا نزدیکی بازی در فیلم های آقای مهرجویی می رفتم ولی موقعیتش فراهم نمی شد، افسوس می خورم. مهرجویی مانند یک خورشید است که در هنگام ایفای نقش، پرتوی دانشش را در اختیار شما می گذارد. باید بگویم با بازی در نارنجی پوش چیزهای بسیاری را یاد گرفتم.

بهداد همچنین در پاسخ به این سوال که شخصیت حامد «آبان» با بازی او در «نارنجی پوش» چقدر به شخصیت اصلی اش نزدیک است؟، بیان کرد: واقعیت این است که من مانند بسیاری دیگر، خیلی وقت ها نکاتی که در فیلم گفته می شود را رعایت نمی کنم. «نارنجی پوش» می گوید که نظافت و پاکیزگی را باید از درون و محیط پیرامونی خودمان آغاز کنیم و یک جادوی نامرئی در دست بگیریم و به این کار بپردازیم.

بازیگر «نارنجی پوش» در پایان در پاسخ به مطلبی که او را جایگزین خسرو شکیبایی در فیلم های مهرجویی توصیف کرده بود، گفت: خسروی نازنین بازیگر بسیار خوبی بود و ما بازیگران خوبی مانند او در سینما زیاد نداریم. «هامون» با بازی او فیلم بسیار عجیبی است که من اصلا آن را در قالب «هنر سینما» نمی بینم. انگار این فیلم کلاژی از همه هنرها است و به نظرم درست نیست که «حامد آبان» با بازی من را با «حمید هامون» آقای شکیبایی مقایسه کنید.

حمیده محمدی فر ـ نویسنده فیلم ـ هم در بخش هایی از این نشست در پاسخ به انتقاد یکی از دانشجویان درباره اینکه «چرا در بسیاری از فیلم ها، خانم خانواده باید از مواضعش کوتاه بیاید؟» گفت: فکر نمی کنم که در فیلم ما شخصیتی که لیلا حاتمی باز کرده است مجبور باشد که کاری را انجام دهد. ما به او حق انتخاب داده ایم و دقیقا همه مشکلاتی که برایش ایجاد می شود ناشی از همین حق انتخابی است که او دارد وگرنه اگر به او حق نمی دادیم می توانستیم کاری کنیم که از همان ابتدا او نقشی در تعیین سرنوشتش نداشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: در «نارنجی پوش» گفته نمی شود که حق با کیست. ما سعی کرده ایم که به زن و مرد خانواده به صورت توأمان حق بدهیم. در آخر داستان شخصیت زن فیلم به نوعی تحت تاثیر حامد آبان قرار می گیرد وگرنه او باز هم می تواند تصمیم بگیرد که در ایران زندگی کند و یا برای شرایط کاری اش به خارج از کشور برود. این نوع تقابلی است که ما سعی کردیم در فیلم به تصویر بکشیم.

داریوش مهرجویی هم در تکمیل سخنان محمدی فر بیان کرد: همیشه بین زن و شوهر نوعی تقابل و بحث وجود دارد. آنچه ما در این فیلم از تقابل نشان می دهیم نمونه کوچکی از اتفاقی است که در خانواده ها می افتد. در جامعه اکنون می بینیم که خانم ها در مقاطع بالای دانشگاهی تحصیل می کنند اما بسیاری از آقایان به دنبال کار می روند. طبیعی است که آن خانم وقتی بخواهد ازدواج کند ترجیح می دهد همسرش همسطح خودش باشد اما این عدم توازن اکنون در جامعه وجود دارد و نوعی تضاد را ایجاد می کند که ما در این فیلم نمایش داده ایم.

هایده صفی یاری ـ تدوین گر ـ هم در بخشی از این نشست، درباره موضوع فیلم «نارنجی پوش» اظهار کرد: من وقتی کاری را شروع می کنم سعی می کنم آنقدر با آن ارتباط بگیرم تا بتوانم شخصیت های فیلم را باور کنم. از نارنجی پوش آنچه بیشتر از زباله زدایی مدنظرم آمد این بود که باید ذهنیت افراد پاک شود. از نظر من این یکی از اصلی ترین پیام های «نارنجی پوش» است.

از حاشیه های این مراسم می توان به سوال یکی از حاضران درباره اینکه «در حالی که خانم ها نمی توانند جارو دست بگیرند و لباس نارنجی (لباس رفتگران) را بپوشند، چرا چنین تصویر غیر واقعی را در فیلم نمایش داده اید؟، مهرجویی گفت: فکر می کنم بعید نیست در سال های آینده این اتفاق در ایران هم بیفتد. در سفری که به هند داشتم دیدم که در میان رفتگران شان، خانم ها هم به کار مشغول هستند. البته اگر ما بخواهیم این کار را انجام دهیم باید خانم ها از ساعت هفت و هشت شب به بعد دیگر کار نکنند!

حامد بهداد نیز در تکمیل سخنان مهرجویی باخنده گفت: ما باید امنیت جانی خانم ها را تامین کنیم تا پس از آن بتوانیم به آنها جارو و لباس رفتگری بدهیم!

مجری و کارشناس نخستین جلسه پرسش و پاسخ «نارنجی پوش»، رضا میرمهرابی بود.

تصاویر جدید بنیامین بهادری در کنار زن سال هند

تصاویر و حواشی حضور سحر قریشی و بازیگران در جشن پیراهن استقلال

عکسی جدید از آنا نعمتی و برادرش در رستوران

تصاویر جدید از هدیه تهرانی و مهران مدیری در سری جدید «قلب یخی»

عکس هایی از عروسی گلزار و النازشاکردوست در یک فیلم عروسی

دو عکس متفاوت الناز شاکردوست با عروسک گوفی و در آمبولانس

تصاویر نرگس محمدی به همراه مادرش در کنسرت موسیقی

تصاویری از حضور هنرمندان در کنسرت بابک جهانبخش

تبلیغ فروشگاهی

مطالب مرتبط با این موضوع

اجباری اجباری، ایمیل شما هرگز منتشر نخواهد شد