رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

By registering with this blog you are also agreeing to receive email notifications for new posts but you can unsubscribe at anytime.


رمز عبور به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


کانال رسمی سایت تفریحی

دکه سایت


نظر سنجی

نظرسنجی

به نظر شما کدام سریال امسال ماه رمضان بهتر است؟

Loading ... Loading ...

کلیپ روز
logo-samandehi

تصاویری از فرش قرمز اختصاصی برای بازیگران دیر رسیده در جشنواره فجر

عکس از جشن تولد ۳۸ سالگی آزاده صمدی

مصاحبه از زندگی شخصی امیرحسین مدرس و همسر دومش

عکس همسر آزاده نامداری و دخترش گندم

عکس جدید مهناز افشار و دخترش لینانا

نامه عسل پورحیدری در شبکه اجتماعی پس از خاکسپاری پدر

عکسی جالب از تینا آخوندتبار با دستکش بوکس در حال ورزش

تصاویر تبلیغاتی الیکا عبدالرزاقی و همسرش امین زندگانی

رتبه بدهید:

جنین های پولدار تربیت کنید!

پول همه چیز نیست اما از آنجا که می تواند خیلی از مشکلات زندگی را حل کند و از همه مهم تر اطمینان خاطر و اعتماد به نفس به فرد دهد، اغلب افراد را به دنبال خود می کشد؛ تا جایی که پولدار بودن و فقیر بودن به یکی از ملاک های مهمی تبدیل شده که افراد به واسطه آن نسبت به شخصیت یکدیگر قضاوت می کنند. مردم افراد پولدار را از جمله افراد موفق می دانند و افراد فقیر را ، افراد ناموفق. روان شناسان معتقدند موفقیت افراد در زمینه های اقتصادی تا حد زیادی به قابلیت ها و الگوهای اقتصادی خانوادگی بستگی دارد به همین دلیل است که دکتر حسن اسدزاده، روان شناس و استاد دانشگاه علامه طباطبایی اعتقاد دارد با تغییر الگو های خانوادگی می توان مقتصد بودن را به کودکان آموخت و با این کار آینده اقتصادی آن ها را تضمین کرد. این روان شناس می گوید داشتن شم اقتصادی یک استعداد ذاتی نیست بلکه مهارتی است که باید آموخته شود و به والدین توصیه می کند اگر خود نتوانستند پولدار شوند بهتر است این ظلم را در حق فرزندان شان نکنند و از دوران جنینی روی پرورش این مهارت در کودکان کار کنند. در ادامه دکتر اسد زاده به راهکارهایی که می تواند فهم و شم اقتصادی کودکان و حتی والدین آن ها را بالا ببرد اشاره می کند.

● چرا بعضی از خانواده ها نسل اندرنسل پولدارند و برخی دیگر همیشه فقیرند؟ مگر مقتصد بودن هم مثل رنگ مو و رنگ چشم ارثی است؟

قطعا نه! این فقط معطوف به گروه خاصی از افراد نیست و همه می توانند فکر اقتصادی داشته باشند اما باید در نظر داشت که وجود فاکتورهایی مانند موقعیت اجتماعی، شغل و درآمد خانواده در میزان مقتصد بودن فرزندان خیلی موثر است. وجود این فاکتور ها باعث می شود فرزندان از مقطع کودکی با نحوه حساب و کتاب کردن والدین آشنا شوند و از نزدیک ببینند که والدین آن ها چگونه درباره مسائل مالی تصمیم می گیرند و حتی این فرصت را پیدا کنند که در تصمیم گیری های آن ها شرکت کنند. ضمن این که سرمایه ای که به عبارتی اندوخته کار و فکر والدین آن هاست، در اختیار آن ها قرار می گیرد و همین امر باعث می شود فرزندان ضمن برخورداری از مشاوران مجرب که همان والدین شان هستند، از قدرت مالی مناسبی برای ورود به بازار برخوردار باشند و سود بیشتری کسب کنند. در نهایت اندوخته آن ها نیز به نسل بعدی منتقل می شود و همین می شود که بعضی از خانواده ها نسل اندرنسل پولدار می شوند و برخی دیگر همیشه فقیر می مانند البته برخی از این افراد به معنای واقعی کلمه مقتصد نیستند و شم اقتصادی ندارند، گروهی از این افراد به لحاظ اقتصادی فردی عادی هستند که تنها به دلیل موقعیت خانوادگی شان مقتصد و ثروتمند به حساب می آیند، این ها در واقع افرادی هستند که ممکن است بعدها با برخی از بی فکری های خود سرمایه اجداد خود را به یکباره زمین بزنند. این افراد به اجبار خانواده وارد چرخه اقتصادی شده و در حالی که از شم اقتصادی بهره ای نبرده اند، مقتصد به نظر می آیند در حالی که فقط عادت کرده اند دیگران تلاش کرده و آن ها استفاده کنند. در مقابل این افراد گروهی هستند که چون در خانواده فقیری زندگی می کنند برای پولدار شدن انگیزه خوبی دارند؛ آن ها با استفاده از استعداد ذاتی خودشان یک طرح و برنامه اقتصادی دراز مدت تهیه کرده و با زحمتی بی پایان، اوضاع اقتصادی خود و خانواده شان را دگرگون می کنند. این گروه والدینی ندارند که به آن ها ایده بدهند اما جالب این است که همین افراد در اغلب موارد پیشرفت اقتصادی خوبی دارند.

● پس برای پولدار شدن استعداد ذاتی لازم است؟

استعداد ذاتی یکی از ویژگی هایی است که افراد پولدار دارند ولی باید توجه داشت وجود استعداد ذاتی به تنهایی برای پولدارشدن کافی نیست؛ مهم ترین فاکتور در این بین میزان کارآفرینی افراد است که کاملا تحت تاثیر شیوه های تربیتی والدین قرار دارند. این که کودکان یاد بگیرند چگونه پول بسازند و چگونه پولدار شوند، مهارتی است که با کمترین سرمایه نیز قابل آموزش است و حتی فقیرترین خانواده ها نیز می توانند فکر اقتصادی فرزندان خود را پرورش دهند. همانطور که می دانید اقتصاد ما اقتصاد منسجمی نیست، از این رو نمی شود با یک شیوه در همه برهه های زمان پولدار شد. خانواده ها باید به جای ماهی به کودک ماهیگیری به او یاد بدهند تا آن ها بتوانند با استفاده از قدرت تجزیه و تحلیل خود در هر شرایطی یک شان را به ۱۰ تبدیل کنند.

● مناسب ترین زمان برای پرورش فکر اقتصادی کودکان چه زمانی است؟

این کار را باید از دوران جنینی آغاز کرد. از این گفته من تعجب نکنید، به عقیده من اگر مادر در دوران بارداری پرخوری کند کودک پرخور متولد شده و همین باعث می شود در تمام طول زندگی بخش زیادی از درآمد کودک و خانواده او برای سیر کردن کودک صرف شود؛ پس آموزش اقتصاد نیز مثل فرهنگ و اخلاق باید از دوران جنینی آغاز شود.

● این نحوه تربیت به دوران جنینی محدود می شود؟

بعد از دوران جنینی، دوران شیردهی است. در این دوران نیز رفتار مادر در نوع تربیت اقتصادی کودک موثر است. بعضی ها به زور به بچه شیر می دهند، این امر کودک را تنبل و حاضرخور بار می آورد، یعنی دیگر کودک برای شیر خوردن حتی نیاز به گریه کردن ندارد. در مقابل این گروه مادرانی هستند که دیر به دیر به کودک شیر می دهند که این امر نیز به نوبه خود باعث حریص شدن کودک می شود. این موارد به ظاهر پیش پا افتاده، آینده اقتصادی کودکان را رقم می زند.

● جامعه چه نقشی دارد؟ آیا طرز تفکر اقتصادی کودکان فقط تحت تاثیر رفتار والدین قراردارد؟

یکی از مسائلی که شخصیت ما را شکل می دهد جامعه و رسانه ها هستند. ما یک جامعه ۲قطبی داریم که در آن یک عده خیلی پولدارهستند و یک عده خیلی بی پول. به همین دلیل است که تفکر اقتصادی ما نیز ۲قطبی است یعنی برای بعضی از افراد یک تومان یعنی هزار تومان و برای برخی به معنای یک میلیون یا یک میلیارد است پس جامعه و طبقه اجتماعی می تواند تعاریف گوناگونی را به افراد تحمیل کند. از طرف دیگر افراد تحت تاثیر رسانه ها قرار دارند که مدام تبلیغ های بازرگانی پخش کرده و با این کار مصرف گرایی را در بین مردم رواج می دهند، به همین دلیل خانواده ها باید به فرزندان خود نسبت به این تهدیدها هشدار دهند.

● والدین چگونه به فرزندان شان یاد بدهند مقتصد باشند؟

این بستگی به این دارد که از چه سنی بخواهند این مهارت را پرورش بدهند؟ در سنین مختلف باید مسئولیت های اقتصادی متعددی را به فرزندان محول کرد. مثلا از ۷سالگی به بعد که کودک خواندن و نوشتن یاد می گیرد، به آن ها پول بدهیم و بخواهیم به خرید بروند و بقیه پول را حساب کنند. اسکناس و سکه های مختلف به آن ها بدهیم تا آن ها با شکل و ارزش اسکناس ها آشنا شوند و با این کار تحلیل اقتصادی کودکان را تقویت کنیم. به آن ها یاد بدهیم آینده آن ها و بخشی از خوشبختی شان بسته به این است که از همین ابتدا برای آینده شان برنامه داشته باشند تا موفق و پولدار شوند.

● چگونه می توان جوانان را به پول درآوردن تشویق کرد؟

باید به آن ها گفته شود اگر می خواهند استقلال شخصیتی داشته باشند باید از لحاظ مالی نیز استقلال پیدا کنند؛ مادامی که آن ها از والدین خود پول بگیرند و در زمینه مالی به آن ها وابسته باشند در تمامی زمینه ها بدون شک باید از تصمیم آن ها تبعیت کنند. البته صرف گفتن کافی نیست و والدین باید در عمل نیز چنین چیزی را ثابت کنند. از آنجا که هیچ نوجوان و جوانی تبعیت بی چون و چرا را تحمل نمی کند پس سعی می کند تمام توان خود را به کار بگیرد تا درآمد داشته باشد و در مرحله بعدی نیز، برای اثبات خود سعی می کند که با استفاده از شم اقتصادی خود موقعیت مالی خود را بهبود ببخشد.

تصاویر جدید بنیامین بهادری در کنار زن سال هند

تصاویر و حواشی حضور سحر قریشی و بازیگران در جشن پیراهن استقلال

عکسی جدید از آنا نعمتی و برادرش در رستوران

تصاویر جدید از هدیه تهرانی و مهران مدیری در سری جدید «قلب یخی»

عکس هایی از عروسی گلزار و النازشاکردوست در یک فیلم عروسی

دو عکس متفاوت الناز شاکردوست با عروسک گوفی و در آمبولانس

تصاویر نرگس محمدی به همراه مادرش در کنسرت موسیقی

تصاویری از حضور هنرمندان در کنسرت بابک جهانبخش

تبلیغ فروشگاهی

مطالب مرتبط با این موضوع

اجباری اجباری، ایمیل شما هرگز منتشر نخواهد شد