رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

By registering with this blog you are also agreeing to receive email notifications for new posts but you can unsubscribe at anytime.


رمز عبور به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


کانال رسمی سایت تفریحی

دکه سایت


نظر سنجی

نظرسنجی

به نظر شما کدام سریال امسال ماه رمضان بهتر است؟

Loading ... Loading ...

کلیپ روز
logo-samandehi

تصاویری از فرش قرمز اختصاصی برای بازیگران دیر رسیده در جشنواره فجر

عکس از جشن تولد ۳۸ سالگی آزاده صمدی

مصاحبه از زندگی شخصی امیرحسین مدرس و همسر دومش

عکس همسر آزاده نامداری و دخترش گندم

عکس جدید مهناز افشار و دخترش لینانا

نامه عسل پورحیدری در شبکه اجتماعی پس از خاکسپاری پدر

عکسی جالب از تینا آخوندتبار با دستکش بوکس در حال ورزش

تصاویر تبلیغاتی الیکا عبدالرزاقی و همسرش امین زندگانی

رتبه بدهید:

تفاوت کفر و شرک در قرآن

شرک یک مسلک و یک عقیده است، یعنی دو خدایی و چند خدایی، یک دین و یک آئین و یک نوع اعتقاد است مثلاً: فرض بفرمایید سه خدای. بعضی منکرند و می گویند زرتشتی ها موحد بودند، اما به هر حال در دورانی از تاریخ، بلاشک زرتشتی ها دو خدایی بودند و لو اصلش هم یک خدایی یا چندین خدایی که امروز در هندوستان و برخی از جوامع عقب افتاده ی آفریقایی در بین قبایل قدیمشان که بت پرستند.

در هند بت خانه های متعددی دیده می شود . خداهای مختلف با شکل های مختلف در یک بتخانه هستند. وقتی از یک خیابان به خیابان دیگری می روید می بینید جند نوع بت خانه هست که وقتی وارد آن ها می شوید می روید بالا باز چند نوع از خدا که هر کدام از آن ها یک اسمی دارند، یا مثل خدایان اساطیر یونانی و رومی قدیم الهه ی عشق، اله ی طوفان، الهه ی باران، الهه ی آتش که افسانه های عجیب و غریبی هم دارند، که آن نمایشنامه نویس قدیمی یونانی به نام سلف که قبل از میلاد بوده.

مثلاً: درباره ی خدایان و جنگ های این ها و دعواهای این ها چیزهایی نوشته این ها مسلک است. یعنی هر دین شرک آلودی یک مسلک است. اما کفر یک معنای وسیع تری از همه ی این ها دارد، یعنی کافر ممکن است مشرک باشد (دو خدایی، سه خدایی باشد) ممکن هم هست اصلاً به خدایی اعتقاد نداشته باشد مثل مادیین، ملحدین، دهریین، این ها هم کافرند و به هیچ خدایی معتقد نیستند. به معنای انکار کننده ی را حق و آئین درست است، اما مشرک عبارت است از آن آئین خاص که مثلاً: دو خدایی یا سه خدایی و از این قبیل است.

آن طور که از ظاهر آیه: ختم الله علی قلوبهم و علی سمعهم و علی ابصارهم غشاوه و لهم عذاب عظیم بر می آید، خدا بر قلوب چشم ها مثلاً مهر زده و این در حالی است که این ها خود چشم و گوششان را بسته اند .

در قرآن همه ی پدیده های طبیعت و انسان که یک عامل طبیعی روشنی هم دارد به یک اعتبار به خدا نسبت داده می شود، مثلاً درباره ی مرغ ها و پرنده هایی که در آسمان پرواز می کنند می گوید:

هیچ مانعی ندارد و لسان قرآن این است که پدیده های طبیعی را که معمول قوانین طبیعی است، معلول اراده ی خدا می داند و می توان با یک دید وسیع تر همان را به خدا نسبت داد و این را مجازات خدایی دانست در حق آن کسی که خودش مقدمات آن ها را فراهم کرد

مایمسکهن الاالله (۷۹ – نحل): هیچ کس این ها را در آسمان نگه نداشته مگر خدا در حالی که شما می دانید طبق فنون طبیعی بال این ها و وزن مخصوصشان و فشار هوا، این ها را در آسمان نگه می دارد، یا می گوید:

و الله انزل من السماء ماءا (۶۵ – نحل) « باران را خدا نازل می کند. در حالی که باران یک علت طبیعی دارد: از تراکم ابرها و بقیه ی عوامل باران به وجود می آید و همین طور پدیده های دیگر، که این معنای درستی است، چون خدا که رقیب قوانین طبیعی نیست، تا اگر شما گفتید خدا این کار را کرد معنایش این باشد که قانون طبیعی این کار را نکرده، خدا در عرض قوانین طبیعی نیست که باشد یا آن باشد. خدا در طول قوانین طبیعی است و قوانین طبیعی را هم خدا به وجود آورده، این خاصیت را هم خدا به ابر و باد و هوا و بال مرغ و بقیه چیزهای عالم بخشیده است.

خدا آن آفریننده ای نیست که سازنده باشد و رفته باشد گوشه ای نشسته باشد، مثل: ساعتی که شما کوک می کنید می گذارید روی طاقچه بعد دیگر شما رفتید کنار خود ساعت دارد کار می کند، این طور نیست، بلکه در هر لحظه ای از لحظات اراده ی الهی در خلق و تکوین و تربیت موجودات اثر دارد و هر حادثه ای از کوچک و بزرگ که در عالم اتفاق می افتد طبق قوانین طبیعی و به اراده ی خداست و خداست که این قانون را به وجود آورده، خداست که این خاصیت را به این شیاد و یا جسم داده، شما هم کاری را می کنید، در نهایت به خدا وابسته است « قل کل من عندالله » همه از سوی خداست. یعنی این اراده را خدا به شما داده که شما انتخاب می کنید.

خدا در عرض قوانین طبیعی نیست که باشد یا آن باشد. خدا در طول قوانین طبیعی است و قوانین طبیعی را هم خدا به وجود آورده، این خاصیت را هم خدا به ابر و باد و هوا و بال مرغ و بقیه چیزهای عالم بخشیده است

این عقل را خدا به شما داده که شما بر اساس او می بینید. این شهوات را که شما بر اساس او لغزش پیدا می کنید، خدا به شما داده بنابراین: می توان همه ی این چیزها را به خدا نسبت داد، در چند آیه بعد از آن می فرماید: کار خوبش متعلق به خداست و کار بدش متعلق به شماست .

یعنی این ها با سوء انتخاب خودشان کار می کردند که نتیجه آن کار، به طور طبیعی این می شود که طبق عکس العمل طبیعی و قانونی بر دل های آن ها مهر خواهد خورد. حالا این قانون طبیعی را چه کسی به وجود آورده این عکس العمل الهی است و در باب منافقین هم می گوید:

یخادعون الله والذین آمنوا و مایخدعون الا انفسهم و مایشعرون (۹ – بقره): خیال می کنند می خواهند خدا را فریب دهند اما در حقیقت خودشان را فریب می دهند.

پس بنابراین: هیچ مانعی ندارد و لسان قرآن این است که پدیده های طبیعی را که معمول قوانین طبیعی است، معلول اراده ی خدا می داند و می توان با یک دید وسیع تر همان را به خدا نسبت داد و این را مجازات خدایی دانست در حق آن کسی که خودش مقدمات آن ها را فراهم کرد.

تصاویر جدید بنیامین بهادری در کنار زن سال هند

تصاویر و حواشی حضور سحر قریشی و بازیگران در جشن پیراهن استقلال

عکسی جدید از آنا نعمتی و برادرش در رستوران

تصاویر جدید از هدیه تهرانی و مهران مدیری در سری جدید «قلب یخی»

عکس هایی از عروسی گلزار و النازشاکردوست در یک فیلم عروسی

دو عکس متفاوت الناز شاکردوست با عروسک گوفی و در آمبولانس

تصاویر نرگس محمدی به همراه مادرش در کنسرت موسیقی

تصاویری از حضور هنرمندان در کنسرت بابک جهانبخش

تبلیغ فروشگاهی

مطالب مرتبط با این موضوع

اجباری اجباری، ایمیل شما هرگز منتشر نخواهد شد