رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

By registering with this blog you are also agreeing to receive email notifications for new posts but you can unsubscribe at anytime.


رمز عبور به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


کانال رسمی سایت تفریحی

دکه سایت


نظر سنجی

نظرسنجی

به نظر شما کدام سریال امسال ماه رمضان بهتر است؟

Loading ... Loading ...

کلیپ روز
logo-samandehi

تصاویری از فرش قرمز اختصاصی برای بازیگران دیر رسیده در جشنواره فجر

عکس از جشن تولد ۳۸ سالگی آزاده صمدی

مصاحبه از زندگی شخصی امیرحسین مدرس و همسر دومش

عکس همسر آزاده نامداری و دخترش گندم

عکس جدید مهناز افشار و دخترش لینانا

نامه عسل پورحیدری در شبکه اجتماعی پس از خاکسپاری پدر

عکسی جالب از تینا آخوندتبار با دستکش بوکس در حال ورزش

تصاویر تبلیغاتی الیکا عبدالرزاقی و همسرش امین زندگانی

رتبه بدهید:

تصاویر موج بافی؛ هنری رو به فراموشی

هنر موج بافی که روزگاری جزو کالاهای اصلی هر خانواده ای در کرمانشاه بود، روز به روز در ورطه فراموشی قرار گرفته است.
به گزارش خبرنگار مهر، موج بافی از جمله صدها هنر و صنایع دستی مردمان مناطق غربی ایران است که از قدمتی دیرینه برخودار بوده و سالیان سال با مردم عشایر و روستایی و شهری استان کرمانشاه همراه و همسفر بوده است.

هنر موج بافی، روزگاری نه چندان دور در کرمانشاه از رونق خوبی برخوردار بوده است ولی با ورود اجناس خارجی، به خصوص پارچه ها و الیاف چینی، این هنر زیبا و منحصر به فرد در ورطه فراموشی قرار گرفته است.

مردم شهرهای غربی کشور، به خصوص استان کرمانشاه از موج استفاده های مختلفی می کردند.

از موج عمدتا برای رختخواب پیچ، پتو، پشتی، رویه کرسی، سجاده و گاه برای چادرهای عشایر استفاده می‌کردند.

از سویی دیگر به دلیل کاهش تقاضا برای این هنر سنتی، بیشتر استادکاران حرفه موج بافی را رها کرده اند و به دنبال شغل و پیشه ای دیگر رفته اند و تنها عده ای معدود در استان کرمانشاه هنوز به انجام این هنر باستانی مشغول هستند.

روزگاری نه چندان دور در کوچه پس کوچه های این شهر، صدای به هم خوردن ماسوره و بند کارگاههای موج بافی، گوش هر شنونده ای را نوازش می داد ولی اکنون دیگر نه نشانی از تار و پودهای موج ها در ذهن دوستداران باقی مانده است و نه دیگر کسی از این هنر زیبا در منزلش استفاده کاربردی می کند.

مادران ما که به نوعی در خودکفایی مشهور بودند، روزها را در ریستن پشمهای چیده شده از گوسفندان برای بافتن موجی با طرح های “ایلامی” و یا “قصری” سپری می کردند.

اما امروز اگر بخواهیم صدای دلنشین دستگاههای سنتی موج بافی در کرمانشاه را بشنویم، مجبوریم سری به بازارهای قدیمی و منزوی این شهر بزنیم.

بازار “چال حسن خان” و بازار “فیض آباد”، از مکانهایی هستند که می شود چند استادکار کهنه کار موج باف را در آنجا پیدا کرد.

“مرادی”، یکی از استادان ماهر و پرسابقه موج بافی در بازار چال حسن خان در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: در سالهای گذشته، مردم استقبال خوبی از موج بافی می‌کردند و به حدی سر استادکاران این حرفه شلوغ بود که وعده انجام کار به مشتریان را به چندماه بعد موکول می‌کردیم.

این استاد موج بافی می گوید: ولی امروز نسل جوان طالب موج و هنر موج بافی نیست و معدود مشتریان ما یا از روستاها هستند یا از افراد مسن و کهنسال.

وی با اشاره به اینکه دستمزدهای هنر موج بافی برعکس دیگر هزینه ها در جامعه، رشد آنچنانی نداشته است، می گوید: همه چیز گران شده است ولی هنوز دستمزدهای موج بافان کماکان همانند سالهای گذشته است.

مرادی می گوید: نمی توانیم هنر موج بافی را به عنوان منبع اصلی درآمد خود بدانیم زیرا باید مشتری باشد که ما درآمد داشته باشیم.

اگر به سالهای نه چندان دور برگردیم، می بینیم که بسیاری از مردمان این شهر، ازدیاد استفاده از موج در منازل خود را نوعی هنر و خانه داری کدبانوی خانه خود می دانستند.


در آن سالها، موج به عنوان قسمتی از جهیزیه دختران کرد و عشایر محسوب می‌شد ولی امروز موج، جای خود را به اجناس نامرغوب و بیگانه خارجی داده است.

براساس این گزارش، هنر موج بافی در استان کرمانشاه از پیشینه ای بسیار کهن برخوردار بوده است، ولی مدتهاست که این هنر در ورطه فراموشی قرار گرفته است.

تصاویر جدید بنیامین بهادری در کنار زن سال هند

تصاویر و حواشی حضور سحر قریشی و بازیگران در جشن پیراهن استقلال

عکسی جدید از آنا نعمتی و برادرش در رستوران

تصاویر جدید از هدیه تهرانی و مهران مدیری در سری جدید «قلب یخی»

عکس هایی از عروسی گلزار و النازشاکردوست در یک فیلم عروسی

دو عکس متفاوت الناز شاکردوست با عروسک گوفی و در آمبولانس

تصاویر نرگس محمدی به همراه مادرش در کنسرت موسیقی

تصاویری از حضور هنرمندان در کنسرت بابک جهانبخش

تبلیغ فروشگاهی

مطالب مرتبط با این موضوع

اجباری اجباری، ایمیل شما هرگز منتشر نخواهد شد