رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

By registering with this blog you are also agreeing to receive email notifications for new posts but you can unsubscribe at anytime.


رمز عبور به ایمیل شما ارسال خواهد شد.


کانال رسمی سایت تفریحی

دکه سایت


نظر سنجی

نظرسنجی

به نظر شما کدام سریال امسال ماه رمضان بهتر است؟

Loading ... Loading ...

کلیپ روز
logo-samandehi

تصاویری از فرش قرمز اختصاصی برای بازیگران دیر رسیده در جشنواره فجر

عکس از جشن تولد ۳۸ سالگی آزاده صمدی

مصاحبه از زندگی شخصی امیرحسین مدرس و همسر دومش

عکس همسر آزاده نامداری و دخترش گندم

عکس جدید مهناز افشار و دخترش لینانا

نامه عسل پورحیدری در شبکه اجتماعی پس از خاکسپاری پدر

عکسی جالب از تینا آخوندتبار با دستکش بوکس در حال ورزش

تصاویر تبلیغاتی الیکا عبدالرزاقی و همسرش امین زندگانی

رتبه بدهید:

با وضعیت های مختلف جنین آشنا شوید

سر جنین بالاست یا پایین؟ این سوالی است که از ماه هشتم بارداری به بعد معمولا برای تمام خانم های باردار پیش می آید و در هر سونوگرافی پزشک سعی می کند آن را مورد بررسی قرار دهد اما می دانید این موضوع چه اهمیتی دارد و در صورتی که وضعیت جنین آن گونه که باید، نباشد، چه می توان کرد؟

● VME چیست؟

این روش در بیمارستان و زیر نظر پزشک در هفته ۳۷ بارداری انجام می شود. انجام این روش قبل از این زمان توصیه نمی شود زیرا جنین خود هنوز فرصت چرخش را دارد. برای انجام VME مادر به کمر می خوابد و پا ها را از زانو خم می کند و برای شل شدن عضلات رحم قرص مصرف می کند پزشک با کمک سونو و در حالی که ضربان قلب جنین را بررسی می کند دستانش را روی شکم مادر قرار داده و به آرامی روی ناحیه سر جنین فشار می آورد تا به سمت پایین بچرخد و پا ها به سمت بالا بیاید. از آنجا که در زایمان نخست رحم تنگ تر است این روش برای مادرانی که قرار است فرزند اول شان را به دنیا آورند کمی سخت و دردناک است اما به هر حال ارزش انجام دارد چون در این صورت مادر می تواند زایمان طبیعی راحتی را پشت سر بگذارد و احتمال نیاز به عمل سزارین کمتر می شود. میزان موفقیت روش VME ۵۰ درصد است که البته برای فرزند اول کمی پایین تر می آید. به هر حال لازم است بعد از چرخش جنین چند روز بعد مجددا وضعیت جنین چک شود. توجه داشته باشید در صورتی که مایع آمنیوتیکی کم باشد یا فرم رحم نامتعارف باشد، انجام VME توصیه نمی شود.

● تشخیص وضعیت جنین و اهمیت آن

به کمک سونوگرافی دیگر هیچ رمز و رازی در رابطه با چگونگی زندگی جنین در رحم باقی نمانده است. تنها مسئله ای که هنوز علت آن کاملا مشخص نیست این که چه عواملی سبب می شود جنین برای به دنیا آمدن در وضعیت خاصی قرار بگیرد. طی ماه ها جنین درون مایع آمنیوتیک آزادانه حرکت می کند اما از اواخر ماه هفتم و اوایل ماه هشتم به دلیل آناتومی رحم و لگن، سر جنین چرخیده و سر و ته قرار می گیرد. البته در برخی شرایط نیز این اتفاق نمی افتد. مثلا نوزادان نارس با سر متولد نمی شوند چون جنین فرصت سر و ته شدن را پیدا نکرده است. تشخیص وضعیت جنین اهمیت ویژه ای دارد زیرا نحوه زایمان تا حد زیادی به آن بستگی دارد. در ماه هشتم بارداری با کمک سونوگرافی می توان وضعیت جنین را چک کرد و در صورت نچرخیدن جنین تا پیش از زایمان، درمان هایی را آغاز کرد. پزشک زنان یا ماما در معاینه هایی که انجام می دهد می تواند تشخیص دهد که قبل از زایمان جنین در وضعیت درست قرار گرفته یا خیر. به عنوان مثال اگر حجم بالای شرمگاه سفت و گرد باشد، هیچ مشکلی وجود ندارد که سر جنین به سمت پایین است اما اگر فرم درستی نداشته باشد و تقریبا نرم باشد یعنی سر جنین به پایین نچرخیده است. با کمک معاینه واژنی نیز می توان از حدس زده شده اطمینان حاصل کرد. در روز زایمان معاینات مدام تکرار می شود تا پزشک مطمئن شود وضعیت جنین ثابت است و تغییر نکرده است اما در صورتی که به هر دلیل نسبت به وضعیت جنین شکی وجود داشته باشد انجام سونوگرافی حتی در لحظه های آخر بارداری و حین زایمان ضروری است. حتی اگر جنین در وضعیت نامتعارفی قرار بگیرد، باز هم جای نگرانی نیست چون به کمک برخی تکنیک ها می توان وضعیت را تغییر داد اما در نهایت در صورتی که سر جنین به سمت پایین نچرخد سزارین تنها راه موجود است.

● نشسته ناکامل یعنی چه؟

در این حالت جنین در حال نشسته است اما پا ها جمع و به سمت بالای رحم متمایل است. در صورتی که پزشک این حالت را تشخیص دهد، لازم است قبل از زایمان، لگن مادر مورد بررسی قرار بگیرد تا پزشک مطمئن شود لگن به اندازه کافی فضا دارد تا جنین بتواند از آن عبور کند یا خیر. اندازه خارجی دور باسن نمی تواند نشان دهنده فضای خوب داخلی باشد به همین دلیل لازم است به کمک سونوگرافی و اسکن فضای داخلی لگن مورد بررسی قرار گیرد و در صورتی که به اندازه کافی لگن فضا نداشت، انجام سزارین اجباری می شود.

● جنین در حالت نشسته کامل

در این حالت باسن در قسمت پایینی رحم و پا ها جمع شده جلوی دهانه رحم قرار می گیرد. با تشخیص این وضعیت پزشک سعی می کند با روش VME (با کمک ماساژهای خارجی) حالت جنین را تغییر دهد اما اگر وضعیت تغییر نکند سزارین اجباری می شود. زایمان در صورتی که جنین نچرخیده باشد، بسیار دشوار است زیرا در این حالت پا ها به راحتی خارج می شوند اما از آنجا که جنین در بالاتنه خود را جمع کرده روند زایمان بسیار کند می شود و این موضوع احتمال خطر و مرگ نوزاد را بالا می برد به همین دلیل پزشکان هرگز ریسک نکرده و سزارین را پیشنهاد می دهند.

● وضعیت دوقلو ها در رحم

گاهی اوقات دوقلو ها هر دو در یک وضعیت قرار نمی گیرند. بعد از تولد اولین نوزاد، جنین دوم از فضای به دست آمده بهره برده و سر و ته می شود. البته معمولا سر هر دو جنین پایین است و انجام زایمان طبیعی امکان پذیر خواهد بود. اما اگر بعد از تولد نخستین نوزاد سر جنین دوم فورا داخل لگن قرار نگرفت، پزشک با دست سر او را به داخل لگن می کشاند در غیر این صورت برای فرزند دوم انجام سزارین ضروری می شود. در صورتی که فرزند اول به حالت نشسته و دومی به حالت سر و ته باشد معمولا انجام سزارین ضرورت پیدا می کند و امکان ایجاد تغییر در وضعیت وجود ندارد.

● وقتی جنین نمی چرخد

در ۴ تا ۵ درصد موارد به جای این که سر جنین پایین قرار بگیرد، سر بالا و پا ها پایین هستند. به این حالت جنین «نشسته» می گویند. از جمله مهم ترین دلایل عدم چرخش جنین می تواند نارس بودن، پایین بودن زیاد جفت، فرم خاص رحم، کمی یا زیادی مایع آمنیوتیک و تنگی بیش از حد لگن باشد که چرخش را برای جنین سخت می کند. گاهی نیز عدم چرخش دلیل خاصی ندارد و با این که تا پیش از زایمان سر جنین پایین بوده ناگهان حین زایمان تغییر وضعیت داده و به حالت نشسته درمی آید.

● در چه شرایطی زایمان طبیعی ممکن است؟

برای اینکه پزشک مطمئن شود مادری توانایی زایمان طبیعی را دارد یا خیر نه تنها فضای لگن بلکه جثه جنین سنجیده می شود و در صورتی که زمان زیادی از وقت تولد نگذشته باشد مجوز زایمان طبیعی صادر می شود. در صورتی که جنین نچرخیده باشد تولد سبب خستگی شدید او می شود. لازم است وزن جنین بین ۲۵۰۰ تا ۳۸۰۰ گرم باشد و چانه به سینه چسبیده باشد. برای اینکه زایمان طبیعی راحت صورت بگیرد باید خود مادر همکاری کامل با پزشک داشته باشد. در صورتی که مادر مضطرب باشد یا از زایمان هراس داشته باشد یا خود ترجیح دهد که با عمل سزارین فرزندش متولد شود، کار کمی سخت می شود. معمولا اگر هیچ مشکلی وجود نداشته باشد زایمان طبیعی سریع و خوب به اتمام می رسد اما اگر حین زایمان طبیعی روند بازشدن دهانه رحم متوقف شود، ضربان قلب جنین کند یا زایمان بسیار طولانی شود، انجام سزارین اورژانسی می شود.

تگ ها:

تصاویر جدید بنیامین بهادری در کنار زن سال هند

تصاویر و حواشی حضور سحر قریشی و بازیگران در جشن پیراهن استقلال

عکسی جدید از آنا نعمتی و برادرش در رستوران

تصاویر جدید از هدیه تهرانی و مهران مدیری در سری جدید «قلب یخی»

عکس هایی از عروسی گلزار و النازشاکردوست در یک فیلم عروسی

دو عکس متفاوت الناز شاکردوست با عروسک گوفی و در آمبولانس

تصاویر نرگس محمدی به همراه مادرش در کنسرت موسیقی

تصاویری از حضور هنرمندان در کنسرت بابک جهانبخش

تبلیغ فروشگاهی

مطالب مرتبط با این موضوع

اجباری اجباری، ایمیل شما هرگز منتشر نخواهد شد